YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
32 milyar dolar ödenecek
Dünyanın metrekare olarak en pahalı yeri olarak bilinen Mekke'nin genişletilmesinin ikinci aşaması başladı.
32 milyar dolar ödenecek
19 Şubat 2012 / 12:27 Güncelleme: 19 Şubat 2012 / 13:09

Proje çerçevesinde 1900 bina ve iş yeri yıkılacak, tazminat olarak da 32 milyar dolar ödenecek.

El İktisadiye gazetesinin haberine göre, sadece Kabe'nin etrafının 350 ila 500 metre genişletilmesinin maliyeti milyarlarca doları buluyor. Kabe'nin kuzey cephesinin genişletilmesi için 1900 bina ve iş yerinin yıkımı sürüyor.

Yeni genişletme çalışmalarında en önemli caddelerden biri olan Ejyad'dan Kabe'ye uzanan transit yol da bulunuyor. Kabe'ye doğrudan Mekke'nin her yerinden ulaşılabilmesi için tünellerin de sayısı artırılıyor.

İlk genişletme çalışması 2009 yılında başlatılmış ve bu çalışmalardan 2350 bina ve iş yeri etkilenmişti.

Yıkımlar ve genişletmeler için 100 milyar dolara yakın tazminat ödenmiş olacak.

Geçen yıl ikinci kez faaliyet gösteren ve ilk çalışmaları Arafat, Mina, Müzdelife bölgelerinde görülen Mekke içi tren projesinin Kabe'ye kadar uzanacak olması da birçok bina ve iş yerinin yıkılmasını gerektiriyor.

Tren projesinin Kabe'den hizmet vermeye başlaması ile hacılar doğrudan Arafat'a, oradan da Müzdelife ve Mina'ya çok rahat şekilde gidip gelebilecekler ve Mekke'nin özellikle hac dönemindeki en büyük sorunu olan trafik büyük oranda rahatlamış olacak. 3 milyon hacı hac görevini yerine getirerek trenlerle otellerine kadar ulaşabilecek.

Mekke'deki genişletme çalışmaları dev kayalıkların bulunması yüzünden çoğu zaman dinamitlerle sürdürülüyor. Kabe'den de duyulan bu patlama sesleri ilk kez burayı ziyarete gelenlere korkulu anlar yaşatıyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler