YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
30 bin Norveçli kadın askere çağrıldı
30 bin Norveçli kadın askere çağrıldı
19 Ocak 2015 08:44
Norveç'te IŞİD alarmı verildi. Ordu harekete geçti. 30 bin kadına da askerlik için tebligat gönderildi.

Avrupa, İslamofobi'nin esiri oldu! Türk ve İslam karşıtı gösterilerin ardı arkası kesilmedi. Artan terör olayları ise Norveç'i harekete geçirdi. 30 bin Norveçli kadın askere çağrıldı. Norveç'te 2013 yılında gündeme gelen kadınlara zoraki askerlik önergesi kabul edildi.

Norveç Savunma Bakanlığı'nın testinden geçen kadınların erkekler gibi toplam 12 ay askerlik yapacağı bildirildi. Bu çerçevede 1997 doğumlu 30 bin Norveçli kadına askere alınacakları yönünde tebligat yapıldı.

Kadınları yıkan karar

Askere çağrılan kadınların, IŞİD'e yönelik operasyonlarda da görev alacağı belirtildi. Ancak bu gelişme, ülkedeki kadın örgütlerinden tepki topladı. Kadın kuruluşları, ordu içinde cinsel taciz olaylarının yaşanabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Norveç Savunma Bakanlığı ise "Herhangi cinsel taciz olayına sıfır tolerans tanıyacağız" dedi.

Ülkede ilk olarak 2013 yılında kadınlara askerliğin zorunlu hale getirilmesi masaya yatırılmıştı. Dönemin iktidar partisi İşçi Partisi (Ap) ise kadınlara yönelik zoraki askerlik önergesine sıcak bakmadığını açıklamıştı. 

 

TAKVİM

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler