YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
30 atom bombası gücünde meteor bulundu
30 atom bombası gücünde meteor bulundu
17 Ekim 2013 16:20
Rusya’nın Çelyabinsk kentine düşen meteorun dev bir parçası Çebarkul Gölü’nden çıkarıldı.

Şimdiye kadar bulunan en büyük meteor parçası olduğu sanılan kütle, gölün dışına çekildiğinde parçalanarak üçe ayrıldı.

Uzmanlar, gölden şimdiye kadar çıkarılan 12 kayanın sadece 4-5 tanesinin sahiden meteor parçası olduğuna dikkat çekerek, en az 570 kilogram olduğu sanılan son parçanın da incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

Kaya parçasının gölün buzla kaplı yüzeyinde 6 metre genişliğinde bir delik açtığı kaydedildi.Rusya’nın Güney Urallar bölgesindeki Çelyabinsk kentine ateş topu halinde 15 Şubat günü düşen ve 10 bin ton ağırlığında olduğu sanılan uzay taşı binden fazla kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.

Taş kütleden kopan bazı parçalar Çebarkul Gölü’ne gömülürken, dalgıçlar bunlardan biri olduğu sanılan 1,5 metre uzunluğundaki kaya parçasını önce özel bir kaplamayla sardı.

Suyun altındayken metal bir saç üzerine yerleştirilen kaya parçası daha sonra kıyıya çekildi. Ancak kaldıraç ve iplerle kıyıya çıkarıldığı sırada üçe bölündü. Ağırlık ölçümü esnasında da terazi, 570 kilogramı gösterdiği sırada bozuldu.

18:25
 // DÜNYANIN EN ASTROİD ADAMI
Altı üstü bir kaya parçası işte. Düştüğü yerde orman ve yerleşim alanı yoksa, 3km çapında 4 büyüklüğünde hafif bir deprem ve 40 metre derinliğinde küçük bir krater olacak. Bu kadar abartmaya gerek yok. Dinozor yalanını doğrulatmak için elinden geleni yapıyorlar. 30 atom olması için, Konya büyüklüğünde bir kaya olması lazım....
17 Ekim 2013 18:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler