YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 ülke terörle mücadelede buluştu
3 ülke terörle mücadelede buluştu
16 Ocak 2010 20:21
Pakistan, Afganistan ve İran, terör, silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede işbirliğine hazır olduklarını bildirdiler.

Üç ülkenin dışişleri bakanları, Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki toplantıdan sonraki ortak açıklamalarında, Pakistan, Afganistan ve İran'ın terör, silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede kararlı olduklarını söylediler.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi, yaptığı açıklamada, 3 ülkenin karşılaştığı engelleri aşmak için ellerindeki imkanları değerlendireceklerini belirterek, ''Bölgesel, ortak ve global bir yaklaşıma ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki de toplantının bölgede olumlu gelişmeler elde edilmesi amacıyla düzenlendiğini kaydetti. Mutteki, ''Aşırılık, terör ve istikrarsızlık coğrafi engel tanımaz. Bu yüzden istisnasız bir şekilde birleşmemiz gerekli'' diye konuştu.

Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta da üç ülkenin işbirliğine gitmesi gerektiğini belirterek, ''Afganistan bu çerçevede üzerine düşeni yapmaya hazırdır'' dedi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler