YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 Müslüman yakılarak katledildi
Hindistan'da Budist grupların Müslüman köylerine saldırmasıyla başlayan çatışmalarda üç Müslüman yakılarak katledildi.
3 Müslüman yakılarak katledildi
19 Ocak 2015 / 16:31 Güncelleme: 19 Ocak 2015 / 16:36

Hindistan'ın doğusunda bulunan bir Müslüman köyüne saldıran Budist gruplar, üç Müslüman'ı yakarak katletti. Dün meydana gelen çatışmalardan dolayı bölgedeki gerilimin tırmandığı bildiriliyor.

Hindistan'ın kuzeydoğusunda bulunan Bihar eyaletinin yöneticilerinden Atul Prasad olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, çatışmaların Sarayian köyünde bir haftadan bu yana kayıp olan bir Hindu'nun cesedinin bulunmasının ardından patlak verdiğini söyledi.

Prasad, Hinduların, gencin öldürülmesinden bölgedeki Müslümanları sorumlu tuttuklarını ve saldırdıklarını söyledi. Olaylar, Bihar eyaletinin başkenti Patna'nın 105 kilometre kuzeyinde meydana geldi.

tan1-005.jpg

Eyalet yöneticisi Prasad, Hinduların saldırıları sırasında yakılan köy evlerinde üç Müslüman'ın yanmış cesetlerinin bulunduğunu kaydetti. Prasad, Hindistan polisinin Müslüman köylülere saldırıyla ilgili olarak sekiz Hindu'nun gözaltına alındığını söyledi. Polisin bölgedeki kontrolü ele geçirdiği ancak bölgedeki gerginliğin sürdüğü kaydedildi.

1,2 milyar insanın yaşadığı Hindistan'da nüfusun yüzde 80'den fazlası Hindulardan oluşuyor. Ülkedeki Müslümanlarsa nüfusun yaklaşık yüzde 14'ünü oluşturuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler