YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28'lik bakan geri adım attı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avusturya gezisi ile ilgili yaptığı açıklamasıyla tepki çeken Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz geri adım attı.
28'lik bakan geri adım attı
15 Haziran 2014 / 23:24 Güncelleme: 15 Haziran 2014 / 23:24

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya konuşmasındaki sözlerini tekrar edip yakında ziyaret edeceği Avusturya'daki Türkleri "böleceği" kaygısını, bir gazeteye verdiği "Erdoğan'ı açıkça uyarıyorum" demeciyle dile getiren Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, geri adım atıp bu ifadesini yumuşattı. Kurz, Başbakan Erdoğan'ın Avusturya'daki Türklere hitabında sert sözler kullanmayıp "Doğru kelimeleri bulacağı" umudunu dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avusturya gezisi ile ilgili yaptığı açıklamasında "Erdoğan'ı açıkça uyarıyorum" ifadelerini dile getirerek tepki çeken Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz geri adım attı. Sebastian Kurz, "Erdoğan'ın doğru kelimeleri bulacağını umuyorum" diyerek sözlerini düzeltti. Sebastian Kurz, bir gazeteye yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ı açıkça uyarıyorum; Avusturya toplumunu bölemez. Erdoğan'ın buradaki Türklere 'Almanca öğrenin ve Avusturya'ya sadık kalın' gibi doğru şeyler söyleme sorumluluğu var. Ama Almanya'daki gibi bir konuşma olursa bu, buradaki Türklerin zararına olur" demişti.

Gazeteye konuştu, Twitter'dan düzeltti

Kurz'un bu sözlerine Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler tepki gösterdi. Avusturya Dışişleri Bakanı'nın açıklamasını nezaketsiz olarak değerlendiren İşler, 28 yaşındaki bakanı, "Diplomatik kurallara çok uymadığını düşünüyorum. Şunun bilinmesinde fayda var. Sayın Başbakanımız, dünyanın tanıdığı bir devlet adamıdır. 12 yıldır Başbakanlığı söz konusudur. Nerde ne konuşacağına kendisi karar verir. Kimsenin onun ne konuşacağına karar verme yetkisi ve haddi bulunmamaktadır. Bunun bilinmesinde fayda görüyorum. Sayın Başbakanımız, gittiği her yerde verilmesi gereken en doğru mesajı her zaman vermiştir" ifadeleri ile uyardı.

İşler'in tepkisinin ardından Avusturya Dışişleri Bakanı yeni bir açıklama yaptı. Sebastian Kurz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avusturya'daki Türklerle ilgili olarak "Kendi kökleri ve yeni evi olan ülkeleri ile gurur duymak mümkün olmalıdır. Türk göçmen kökenli insanlar bizim toplumun bir parçasıdır. Başbakan Erdoğan'ın doğru kelimeleri bulacağını umuyorum" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler