YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
278 kişi havaya uçacaktı
Amsterdam'dan ABD'nin Detroit kentine gelen bir yolcu uçağını havaya uçurma girişiminde bulunulduğu, ancak girişimin başarısızlıkla sonuçlandI
278 kişi havaya uçacaktı
27 Aralık 2009 / 00:01 Güncelleme: 27 Aralık 2009 / 00:10

ABD Adalet Bakanlığı, Amsterdam-Detroit seferini yapan yolcu uçağıyla ilgili olarak Nijeryalı Ömer Faruk Muttalib'in uçağı havaya uçurma girişimiyle suçlandığını açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ilk incelemelerine göre Muttalib'un vücuduna "pentaerythritol" adlı bir patlayıcıyı iliştirdiği ve onu ateşlemeye çalıştığı bildirildi.

Bu arada, tatilde olan ABD Başkanı Barack Obama'nın güvenlik birimlerinden bilgi aldığı ve durumu yakından izlemeye devam ettiği belirtildi. 

278 KİŞİYİ HAVAYA UÇURACAKTI

278 yolcusuyla Nijerya'dan kalkan uçak, Amsterdam bağlantılı olarak ABD'ye giderken saldırgan, toz ve sıvı karışımı patlayıcıyı ateşlemeye çalıştı, ancak düzenekteki bir aksaklık nedeniyle patlama gerçekleşmedi. Saldırgan etkisiz hale getirilirken, bir yolcu da hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama da ''hava yolu ulaşımında güvenliğin artırılması yönünde gerekli tüm önlemlerin alınması'' talimatını verdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler