YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
24 Nisan'da Ermenilere şok!
24 Nisan'da Ermenilere şok!
24 Nisan 2012 12:15
Kolombiya Senatosu, Hocalı'da yaşananları "soykırım" olarak kabul etti

Latin Amerika ülkelerinden Meksika'nın ardından, Kolombiya Senatosu da, 1992'de Hocalı'da yaşananları "soykırım" olarak kabul etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev, Bakü'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kolombiya Senatosu'nun 1992'de Hocalı'da yaşananları "soykırım" olarak kabul ettiğini açıkladı. Karardan memnuniyet duyduklarını belirten Abdullayev, şunları söyledi:

"Alınan kararda Yukarı Karabağ ve etrafındaki yedi bölgenin, Ermenistan güçleri tarafından işgal edildiği ve bu işgalin halen sürdüğü belirtilmektedir. Bir milyondan fazla insanın mülteci konumuna düştüğü vurgulanmıştır. Bu kararla Kolombiya, Meksika'nın ardından Hocalı'da yaşananları soykırım olarak tanıyan ikinci ülke olmuştur. Bu karar, Azerbaycan diplomasisinin başarısıdır."


-1992'de Hocalı'da ne oldu -


1988'de Azerbaycan ile Ermenistan arasında patlak veren savaş, 1992-1993 yıllarında doruk noktasına ulaştı. Uluslararası hukuku çiğneyerek, Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan güçleri, Hocalı'da sivilleri katletti. 25-26 Şubat'ta şehre giren Ermeniler ve Ruslara ait 366. motorize piyade alayı, hiçbir ayırım yapmadan, 106'sı kadın, 63'ü çocuk 70'ten fazla yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycan Türk'ünü öldürdü.

Saldırılar nedeniyle binlerce kişi, yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. AA
 

Hani TÜRKİYE Nerede
 // ali er
Meksika,Kolombiya Hocalı katliamını SOYKIRIM olarak tanıyan 2. ülke ne yazık ki bunlar arasında Türkiyemiz yok yazık.Ermeniyle iyi geçinmek pahasına kardeşlerimiz,dindaşlarımızla ters düşüyoruz.Dış politikamız aksak......
24 Nisan 2012 13:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler