YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
22 BM personeli öldü
Haiti'deki depremde ölenlerin sayısı 100 binlerle ifade ediliyor
22 BM personeli öldü
14 Ocak 2010 / 20:54 Güncelleme: 14 Ocak 2010 / 20:55

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon Haiti’deki depremde şimdiye kadar hayatını kaybeden BM askeri veya polis gücü sayısının 22’ye ulaştığını, 150 kadar BM personelinin ise durumunun belli olmadığını söyledi.
 

BM’nin New York’taki genel merkezinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Ban Ki-moon, Haiti’de 7 büyüklüğünde meydana gelen depremde hayatını kaybeden barış gücü askerinin ve polisinin sayısının 22’ye ulaştığını söyledi. BM Genel Sekreteri ayrıca Haiti’de görev yapan 150 kadar BM personelinden de haber alamadıklarını ifade etti. Ban Ki-moon konuşmasında Haiti’deki barış misyonunun başındaki Tunuslu diplomat Hedi Annabi’nin ise akıbetinin belirsiz olduğunu söyledi. Haiti Devlet Başkanı Rene Preval dün yaptığı açıklamada Annabi’nin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ancak BM yetkilileri Annabi hakkında kesin bir bilgi bulunmadığını söylemişlerdi. Annabi Salı günü meydana gelen depremde çöken 5 katlı BM binasında bulunuyordu, BM yetkilileri Annabi’nin çöken binanın enkazı arasında olduğunu ancak ölü ya da diri olduğunun henüz belli olmadığını ifade ediyorlar.
 

BM Genel Sekreteri Ban, BM İnsani İşler Sorumlusu John Holmes’in Cuma öğleden sonra Haiti için acil fon oluşturulması için müracaatta bulunacağını söyleyerek BM’nin bağışçılardan ne kadar talep edeceğinin belli olmadığını söyledi.
 

Haiti’deki enformasyonun halen çok zayıf olduğunu da belirten Ban, BM’nin kayıplar hakkında sadece bilgiye dayalı tahminde bulunabileceğini söyleyerek, “Bu rakamın çok yüksek olmasından korkuyorum” dedi. Ban ayrıca önümüzdeki 24 saatin kurtarma çalışmaları için kritik olduğunu da sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler