YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
212 milyon dolarlık fiyasko
212 milyon dolarlık fiyasko
212 milyon dolarlık fiyasko
10 Haziran 2008 / 09:44 Güncelleme: 10 Haziran 2008 / 00:00

Amerikan başkanlık seçimi kampanyasından toplanan bağış parasıyla neler alınabilir? İşte liste...


Demokrat Parti'nin Başkan adaylığında Barack Obama karşısında yenilgiye uğrayan Hillary Clinton'ın seçim süresince topladığı 212 milyon dolarlık bağışı harcaması alay konusu oldu.


Demokrat Parti'nin Başkan adaylığında Barack Obama karşısında yenilgiye uğrayan Hillary Clinton'ın seçim süresince topladığı 212 milyon dolarlık bağışı harcaması alay konusu oldu. Demokratlar’ın başkan adaylığını rakibi Barack Obama'ya kaptıran Hillary Clinton, aldığı siyasi yenilgi dışında, seçim kampanyası sürecinde harcadığı tam 212 milyon dolarla, (268 milyon YTL) Demokratlar'ın tarihinde önseçimlerde en fazla para harcayıp, kaybeden aday olarak da tarihe geçti.


1926 DELEGE ÇIKARTTI


Ülke genelinde Demokrat delegelerden 18 milyon delegenin verdiği oylarla toplam bin 926 delege çıkartan Clinton, rakibi Obama’nın gerisinde kalmıştı. New York Daily News gazetesi, "Hillary başkanlık yarışı için yüklü bir fatura ödedi" başlığı ile verdiği haberde, Clinton'ın 212 milyon doları kampanyada harcamasa, bu parayla neler yapabileceğini sıraladı. Gazete, kampanyası boyunca aile değerlerine sahip çıkan senatörün, harcadığı parayla 4 kişiden oluşan 76 bin aileyi California'daki Disneyland eğlence parkına tatile gönderebileceğini yazdı.


İLKELERİN ADAMI OBAMA


Bu arada eğer Barack Obama ABD Başkanlık seçimlerini kazanırsa birçok ilki gerçekleştirmiş olacak. Kazanırsa Obama 1845 yılından beri ABD başkanı olmayı başaran ilk Harvard Hukuk mezunu olacak. Obama, babası ABD vatandaşı olmayan ilk ABD başkan adayı. Obama, kampanyasıyla bugüne kadar en fazla bağışçıdan en yüksek miktarda bağış toplayan aday olarak da adını siyasi tarihe yazdırdı. Mayıs ayı başı itibarı ile Obama 256 milyon dolar bağış toplamış durumda.


KAMPANYANIN FATURASI iLE NELER ALINABİLİR?


New York'ta çekilen 'Mega Millions' piyangosu için kenteki herkese bilet


9 bin 838 kişiye çevre dostu hibrid Toyota Prius model araba


Enerji sarfiyatını engelleyen 70.7 milyon ampül


53 milyon galon benzin


705 yapay kalp ameliyatı


10.6 milyon kişiye grip aşısı


Wellesley College'da eğitim gören 2 bin 300 öğrenciye Porsche 911 Carrera model araba. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler