YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2050'de Avrupa'nın 5'te 1'i Müslüman olacak
Telegraph gazetesinin aktardığı çeşitli araştırmalara göre, 27 üyeli AB'de 2050'de nüfusun yüzde 20'si Müslüman olacak. Bazı kentler bu oranı şimdiden yakalamış vaziyette...
2050'de Avrupa'nın 5'te 1'i Müslüman olacak
10 Ağustos 2009 / 10:10 Güncelleme: 10 Ağustos 2009 / 00:00

Britanya’nın sağcı gazetesi Telegraph, çeşitli araştırmalara dayanarak 2050’de Avrupalıların beşte birinin Müslüman olacağını iddia etti.

Geçen yıl Avrupa'nın
 nüfusunun sadece yüzde 5’inin Müslüman olduğunu belirten Telegraph, ABD’nin Göç Politikası Enstitüsü’nün 2050 yılında Avrupa nüfusunun yüzde 20’sinin, yani her beş Avrupalıdan birinin Müslüman olmasını öngördüğünü aktardı. Sebebi Avrupa’nın yerlileri arasında doğum oranları düşerken Müslüman ülkelerden göçün artması.

Hatta Britanya, İspanya ve Hollanda’da Müslümanların daha kısa sürede daha yüksek orana ulaşması beklenirken, bazı kentlerde Müslüman nüfusun oranı şimdiden şaşırtıcı boyutlarda. Avrupa Parlamentosu için araştırma yapan Macar ekonomist Karoly Lorant, Marsilya ve Rotterdam’da nüfusun yüzde 25’i, Malmö’de yüzde 20’si, Brüksel ve Birmingham’da yüzde 15’i ve Londra, Paris, Kopenhag’da yüzde 10’unun Müslüman olduğu sonucuna varmış.

‘Avrupa kültürü kalmayacak’
‘Demografik saatli bomba’ nitelemesi yapan gazete, aralarında milyonlarca Müslüman’ın bulunduğu göçmen akınının gelecek 20 yılda yaşlı kıtayı tanınmayacak kadar değiştireceğini, Avrupa toplumu ve kültürü diye bilinen şeyin kalmayacağını, toplumsal huzursuzluklar çıkabileceğini öne sürdü. Ama son
araştırmaların 11 Eylül 2001 sonrası Avrupa’daki Müslümanların radikalleşeceği korkusunun boşa çıktığını gösterdiğini de hatırlattı.

ABD telaşlanmış
Bununla birlikte 2006’da ABD Hava Kuvvetleri’ne Avrupa ile ilişkiler konusunda sunulan Leon Perkowski imzalı raporda, AB’de değişik oranlarda dağılmış vaziyette 15-23 milyon Müslüman’ın yaşadığı tahmin edilirken, Müslümanların getireceği değişimden Avrupa dış politikasının önemli ölçüde etkileneceği, özellikle ABD’nin Ortadoğu politikalarının güçlü meydan okumalarla karşılacağı görüşü yer alıyor. ABD’nin Pew Araştırma Merkezi’ne bağlı Din ve Kamu Yaşamı Forumu’nun raporunda “AB ülkelerinin derin tarihsel, kültürel, linguistik gelenekleri var. Başka türlü gözüken, konuşan ve davranan milyonlarca kişinin buralara enjekte edilmesi toplumsal uyumu zorlaştırıyor” deniliyor.

Muhammed, Eyüp, Mehdi...
1998’te İspanya nüfusundaki yabancı doğumluların oranın sadece yüzde 3.2 iken 2007’de 13.4’e fırlarken, son 30 yılda ikiye katlanan Avrupa’daki Müslüman nüfusunun 2015’te bir kez daha katlanması bekleniyor. Brüksel’de erkek çocuklara en çok konulan ilk yedi isim artık Muhammed, Adem, Rayan, Eyüp, Mehdi, Emin ve Hamza diye sıralanıyor. 20. yüzyılın son yıllarında AB ülkelerine yılda 500 bin kişi göç ederken, AB raporlarına göre 2002’den itibaren göçmen sayısı üçe katlanıp yılda 1.6-2 milyona ulaşmış durumda. Göçteki patlama yüzünden 2004’teki AB nüfusunun 2050’de 16 milyon azalacağı öngörüsünün yerini 2060 itibarıyla 10 milyon daha artacağı aldı.

‘En çok Batı Avrupa etkilenecek’
2060’da Avrupa’nın en kalabalık ülkesinin 77 milyonla Britanya olması bekleniyor. Amerikalı gazeteci Christopher Caldwell’e göre 2026’da Birmingham’da beyazlar azınlıkta olacak, bu duruma Leicester daha erken gelecek. 2050’de Fransa’da Müslüman sayısının gayrimüslimleri geçeceği, hatta Batı Avrupa’nın tamamında böyle olacağına dair tahminler var. Caldwell, 20. yüzyılda yüzde 90’ı Katolik olan Avusturya’da 2050’de 15 yaşından küçüklerin çoğunun İslam dininden olacağı görüşünde.

Avrupa Komisyonu’nun istihdam-sosyal sorun sorumlusu Jerome Vignon, Müslümanların entegrasyonu gerçekleşmezse kutuplaşma, gettolaşma ve aşırı sağı tırmanışyla sonuçlanacağı uyarısı yaptı. Entegrasyona en önemli engel işsizliğin göçmenlerde çok yüksek seyretmesi, başlıca sebebi de dil bilmemeleri.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler