YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2023 hedefi kişi başına 25 bin dolar
2023 hedefi kişi başına 25 bin dolar
19 Haziran 2012 07:46
G-20 Zirvesi kapsamında düzenlenen B20 İş Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, 2023 yılı için iddialı hedefler ortaya koydukların belirterek "Amacımız, 2023 yılında dış ticaret hacmimizi, 1 trilyon dolara ulaştırmak. Kişi başına milli gelirimizi 25 bin dolara çık

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Amacımız, bu ülkelerdeki mevcut pazar paylarımızı yükselterek, 2023 yılında dış ticaret hacmimizi, 500 milyar dolar ihracat ve 500 milyar dolar ithalat olmak üzere 1 trilyon dolara ulaştırmak' dedi. G20 Zirvesi nedeniyle Meksika'da bulunan Başbakan Erdoğan, Hilton Oteli'nde düzenlenen 'Ticaret ve Yatırım' konulu B20 İş Zirvesi'ne katıldı. Konuşmasının başında G-20 Meksika ve B-20 İş zirvelerinin, ülkeler, halklar ve tüm insanlık için yararlı sonuçlar getirmesi temennisinde bulunan Erdoğan, Türkiye'deki son ekonomik gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

KRİZDEN SINIRLI ETKİLENDİK

Erdoğan, Türkiye'nin, son yıllarda sağladığı hızlı büyüme oranı, artan dış ticaret hacmi, sunduğu uygun yatırım ortamı ve yatırım teşvikleri ile uluslararası iş aleminin dikkatle izlediği bir ülke olduğunu ifade etti. Uygulanan etkin maliye ve para politikaları, kamu borç yapısında sağlanan iyileştirmeler ve bankacılıkta likidite riskini azaltmak gibi politikalarla, Türkiye'nin küresel krizden çok sınırlı şekilde etkilendiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

TÜRKİYE İSTİKRAR ADASI OLDU

'Pek çok ülke, 2008 yılından bugüne kadar devam eden ekonomik ve finansal sorunlarla hala mücadele ederken, Türkiye yeni bir yolda ilerliyor. Ülkemiz, dünyada adeta bir istikrar adası olarak dikkatleri üzerinde topladı. Bugün dünyada Türk ürünlerinin girmediği, ülkemizin ihracat yapmadığı neredeyse hiçbir ülke kalmadı. Amacımız, bu ülkelerdeki mevcut pazar paylarımızı yükselterek, 2023 yılında dış ticaret hacmimizi, 500 milyar dolar ihracat ve 500 milyar dolar ithalat olmak üzere 1 trilyon dolara ulaştırmak. Hedeflerimize ulaşma konusunda çok önemli avantajlarımız var. Doğrudan uluslararası yatırımlarla ilgili şeffaf bir mevzuata ve bunun getirdiği bir güvenceye sahibiz.'

2023 İÇİN İDDİALI HEDEFLER KOYDUK

Konuşmasında 2023 yılının Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olduğunu hatırlatan Erdoğan, 2023 yılı için gerçekleştirilmesi büyük çaba gerektiren bir vizyon ortaya koyduklarını dile getirdi. Erdoğan, 'Hedefimiz, 2023 yılı itibarıyla dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak, yıllık 500 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşmak, kişi başına milli gelirimizi 25 bin dolara çıkarmak' dedi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler