YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015'de Türkiye bölgeyi belirleyecek
ABD istihbaratının 2001'de, dönemin başkanı George W. Bush'a sunduğu rapor, 2015'te dünyanın nasıl bir halde olacağına dair öngörüler içeriyor
2015'de Türkiye bölgeyi belirleyecek
04 Ocak 2015 / 08:56 Güncelleme: 04 Ocak 2015 / 08:57

"Global Trends 2015" başlıklı raporda, dünyanın yaşayacağı finansal kararsızlık, isimsiz kaynakların gerçekleştireceği siber-saldırılar, kendini kabul ettirme iddiasında bir Çin, otokrat bir Rusya ve karışıklıklarla dolu bir Ortadoğu tahminleri yer aldı. Bağımsız uzmanların da katkıda bulunduğu çalışmada Ortadoğu için kullanılan "Sosyal baskılar artacak, dini/ideolojik aşırılıklar yoğunlaşacak ve terörist hareketlerin etkisi büyüyecek" ifadeleri dikkat çekti.

86 sayfalık raporda tutmayan tahminler de var. Uzmanlar günümüzde Rusya'yla Avrupa Birliği (AB) arasında bölünen Ukrayna için "Ukrayna'nın tamamı Rusya'dan uzaklaşacak" öngörüsünde bulunmuş. Ekonomik krizlerin etkisiyle yeni arayışların duyulduğu AB içinse "Entegrasyon çalışmaları başarılı bir şekilde yürüyecek, birlik güçlenecek" tespiti yapılmış.

"Çıkarlar Ortaasya'da kesişecek"

13 Aralık 2000'de tamamlanan incelemede Türkiye'nin adı 15 kez geçiyor. Türkiye'nin, gelişmekte olan diğer ülkeler gibi şeffaflık, kamu hizmetleri ve yönetim gibi alanlarda reform yaşayabileceği belirtilmiş. Raporda "Çin, Rusya, Hindistan İran ve Türkiye'nin çıkarları Orta Asya'da kesişecek. Bu ülkeler Orta Asya'da bir güçler dengesi oluşturmaya çalışacak" ifadesi yer alıyor. Türkiye'nin bölgenin önemli bir ülkesi olduğunu söyleyen rapor, Ankara siyasetinin 'komşular üzerinde belirleyici etkiler' doğuracağı öngörüsünde bulunmuş.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler