YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2014'te 6 bini aşkın Filistinli gözaltına alındı
İsrail'in 2014 yılı boyunca 6 bin 59 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.
2014'te 6 bini aşkın Filistinli gözaltına alındı
28 Aralık 2014 / 17:23 Güncelleme: 28 Aralık 2014 / 21:48

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da 3 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail ordu radyosunun haberinde, Batı Şeria'nın güneyindeki Gush Etzion yerleşim birimine "sızdığı" iddia edilen Filistinli bir gencin gözaltına alındığı ifade edildi. Söz konusu gencin İsrail iç istihbarat birimi Şabak tarafından sorguya alındığı aktarıldı.

Batı Şeria'nın güneyindeki Halhul beldesinde de "İsrail güçlerine karşı eylemlere katıldığı" öne sürülen 2 Filistinlinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Gazze'deki tarım arazilerine ateş açıldı

Öte yandan İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nde sınır bölgelerdeki tarım arazilerine yoğun ateş açtığı belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Gazze Şeridi'nin Han Yunus kenti sınırındaki, Kissufim bölgesinde mevzilenmiş İsrail askerleri, sınıra yakın tarım arazileri yoğun ateşe tuttu. Can kaybı ve yaralanmanın olmadığı ateşte mahsullerin zarar gördüğü ifade edildi.

2014'te 6 bin 59 Filistinli gözaltına alındı

İsrail'in 2014 yılı boyunca 6 bin 59 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Esirler ve Serbest Bırakılmışlar Heyeti İstatistik Müdürü Abdunnasır Faravne, yaptığı yazılı açıklamada, 2014 yılı boyunca, Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'te 6 bin 59 Filistinlinin İsrail tarafından gözaltına alındığını belirtti.

Faravne, "İsrail'in Filistinlilere yönelik gözaltılarının geçen yıla kıyasla yüzde 56 arttığını ve bu gözaltı politikasının, günlük bir olgu haline geldiğini" dile getirerek, "Özellikle çocuklara yönelik gözaltılar giderek fazlalaştı ve istisnasız toplumun her kesimini kapsıyor" ifadelerini kullandı.

Aylık gözaltı ortalamasının 505 olduğunu, bunun günlük yaklaşık 17 kişinin gözaltına alınması anlamına geldiğini vurgulayan Faravne, gözaltıların özellikle Muhammed Ebu Hudayr isimli Filistinli gencin Yahudi yerleşimciler tarafından öldürülmesinden sonra arttığını kaydetti.

"İsrail tarafından gözaltına alınan Filistinlilerin tamamının fiziki veya psikolojik işkence gördüğüne" dikkati çeken Faravne, tüm insan hakları, sivil toplum ve medya kuruluşlarına seslenerek "Filistin halkının maruz kaldığı bu duruma ışık tutmalı" dedi.

İsrail güçleri Batı Şeria ve Kudüs'te sık sık düzenledikleri baskınlarda, çeşitli suçlamalarla Filistinlileri gözaltına alıyor. Filistinli Esirler Cemiyeti istatistiklerine göre, İsrail hapishanelerinde 7 bini aşkın Filistinli tutuklu bulunuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler