YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"2014 yılında, 2 milyon 624 bin kişi evlerini terk etti"
"2014 yılında, 2 milyon 624 bin kişi evlerini terk etti"
14 Şubat 2015 16:57
Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Derbaz Muhammet, ülkedeki çatışma ortamından dolayı 2 milyon 624 bin kişinin evlerini terk ederek sığınmacı konumuna düştüğünü söyledi.

Irak'taki iç ve dış göçlerle ilgili açıklamalarda bulunan Muhammet, terör örgütü IŞİD'in ortaya çıkmasından sonra artan şiddet olaylar nedeniyle, 2014 yılında evlerini terk edip sığınmacı durumunda düşen vatandaşların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

İç göçlerin önemli bir bölümünün Selahaddin, Enbar ve Kerkük'ün ilçelerinde yaşandığını dile getiren Muhammet, "Bu bölgelerde teröristler ile devam eden çatışma ve kurtarma operasyonlarından dolayı halk evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Ülke genelinde yaşanan çatışmalardan dolayı 2014 yılında 2 milyon 624 bin kişi evlerini terk etti" dedi.

Halk evlerine dönemiyor

IŞİD'in ele geçirdiği bazı bölgelerin geri alınmasına rağmen halkın evlerine dönemediğini ifade eden Muhammet, "Kurtarılan bölgelerde bomba düzenekleri bulunduğu için güvenlik güçleri sivillerin girişine izin vermiyor. Ayrıca da altyapı ve sosyal hizmetler tamamen çökmüş durumda. O nedenle insanların dönmesi için uygun şartlar henüz oluşturulmuş değil" şeklinde konuştu.

Muhammet, hükümet tarafından yapılan tüm kampların geçici bir süre  için inşa edildiğine işaret ederek, "Bakanlık olarak krizin bu kadar uzun süreceğini tahmin edemedik. O yüzden hükümet tarafından yapılan tüm kamplar sadece 3 aylık bir süre için inşa edildi. Şu an ise kampların durumu içler acısı. Herhangi bir altyapı ve sosyal hizmet maalesef yok. Mesela okulların olması gerekiyordu ancak tek bir derslik bile yok" bilgisini verdi.

Muhammet, özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bulunan sığınmacıların acil yardıma ihtiyaç duyduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti: "Evlerini terk eden Iraklıların yarısı Kürdistan bölgesinin Duhok, Erbil ve Süleymaniye illerine sığındı. Bunların sayısı yaklaşık 1 milyon 300 bindir.  Sığınmacılar nedeniyle Kürdistan'daki altyapı da felç oldu. İşsizlik arttı. Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Bankası'nın son raporlarına göre, buradaki sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması için yaklaşık 1 milyar 400 milyon dolara ihtiyaç var. Ancak şu ana kadar bunun için tek bir dolar bile harcanmadı. Kürdistan hükümeti resmi olarak savaştan kaçan insanlara kapısını kapatmıyor. Çünkü bu insani bir meseledir ve o kişiler ölümden kaçıyor."

En büyük yardımı, Türkiye yaptı

Türkiye'nin en çok yardım eden ülke olduğunu vurgulayan Muhammet, Türk Kızılayı'nın yaptığı çalışmalara değindi.

Sığınmacıların en çok bulunduğu il olan Duhok'ta, Türkiye Hükümeti ve Türk Kızılayı'nın aracılığı ile 3 büyük sığınmacı kampının kurulduğunu hatırlatan Muhammet, "Sığınmacılara en çok yardımı komşu ülke Türkiye yaptı. Türk Kızılayı, diğer illerde bulunan sığınmacı ailelerine de aylık olarak düzenli bir şekilde yardımda bulunuyor. Son olarak Türk Kızılayı yetkilileri ile Bağdat'ta yapmış olduğumuz görüşmelerde Türkiye'den Irak'ın diğer bölgelerinde bulunan sığınmacılar için bin karavan daha gönderileceği tarafımıza iletildi" ifadelerini kullandı.

Muhammet, Türkiye'nin dışında, Suudi Arabistan ve ABD'nin de yardımda bulunduğunu vurgulayarak, "Suudi Arabistan, BM aracılığıyla sığınmacı ailelere 500 milyon dolar bağışladı. ABD de krizin başladığı esnada BM aracılığı ile 200 milyon dolar gönderdi. BM, 2014 yılında sadece 750 milyon dolarlık harcama yaptı. Ancak yapılması gereken yardım 2 milyar 200 milyon dolardı" diye konuştu.

Ülkede 2003 yılından sonraki süreçte yaşanan çatışmalardan dolayı yaklaşık 1 milyon Iraklının Suriye'ye göç ettiği bilgisini de aktaran Muhammet, sözlerini şöyle tamamladı:

"Suriye'deki iç savaştan dolayı, orada bulunan Iraklıların birçoğu Türkiye ya da Ürdün'e kaçmak zorunda kaldı. Son olarak 2014 olaylarında ise bizim rakamlarımıza göre 25 bin kişi Türkiye'ye kaçtı. Irak'ın çeşitli bölgelerinde bulunan yaklaşık 10 bin Iraklı Hristiyan ise Suriye'nin Kamışlı kentine yerleşti."

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler