YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
200 Yahudi için gizli operasyon
Amerika'nın, Yemen'de yapılan operasyonlarda hayatını kaybeden sivillere karşı sessiz kalması tepkilere neden oldu
200 Yahudi için gizli operasyon
01 Kasım 2009 / 08:32 Güncelleme: 01 Kasım 2009 / 08:41

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli bir operasyonla Yemen’deki Yahudileri NewYork’a getirdiği ortaya çıktı. Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, güneyde güçlenen El-Kaide ve kuzeyde daha fazla siyasi temsil isteyen Şiiler ile hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalardan, Yemen’deki Yahudileri kurtarmak için operasyon başlattı. Temmuz’dan beri 60 Yahudi asıllı Yemenliyi ‘kurtaran’ ABD, Yemen hükümetinin operasyonlarında hayatını kaybeden sivil ölümlerine karşı ise sessiz kalması nedeniyle eleştiriliyor.

UÇAN HALI OPERASYONU GİBİ

İsrail kurulduğunda 49 bin Yemen Yahudisinin tahliye edildiği ‘Uçan Halı Operasyonu’nu anımsatan kurtarma faaliyetlerinin 8 Temmuz’da başladığı ve tahliyelerin dikkat çekmemek için şafakta başladığı belirtildi. Yemen’de hükümetin verdiği konutlarda yaşayan 60 kişinin gizli operasyonla NewYork’a geldiği, kalan 100 Yahudi’nin ise kısa süre içinde ABD topraklarına götürüleceği ifade ediliyor. Yemenli mültecilerin, New York’ta aşırı dinci Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı Monsey bölgesine getirildiği belirtildi. WSJ, bu süreçte Yemen’den İsrail’e de göç yaşandığını ancak net bir sayıya ulaşılamadığını kaydetti.

GAZZE’NİN BEDELİNİ ONLAR ÖDEDİ

ABD’ye kaçırılan Yahudiler, Yemen Hükümeti’nin kendilerini korumak için çaba gösterdiğini ancak iç çatışmalar nedeniyle hükümetin yetersiz kaldığını belirttiler. İsrail’in geçen yıl Aralık’ta Gazze’ye düzenlediği operasyon sonrasında, 1400 Müslümanın öldürülmesine tepki gösteren aşırı uçların kendilerini hedef aldığını belirten ABD’ye kaçan bir Yemenli şunları aktardı: “Gazze’den sonra bize taş atmaya, sokakta dövmeye, hatta evlerimize el bombası attılar. Mecbur olmadıkça evden çıkmıyorduk.

İKÖ’DEN YARDIM

İKÖ Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu Yemen’deki temaslarında çatışmalardan kaçan ve mülteci kamplarında yaşayanlar için gıda ve yardım malzemesi göndereceklerini açıkladı.  STAR 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler