YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 İspanyol esir serbest iddiası
2 İspanyol esir serbest iddiası
22 Ağustos 2010 20:25
İspanyol hükümeti esirlerin serbest bırakıldığını henüz doğrulamadı

Terör örgütü El Kaide'in yaklaşık 9 aydır esir tuttuğu sivil yardım örgütü çalışanı 2 İspanyolu serbest bıraktığı iddia edildi.

İspanyol basınının hükümet kaynaklarına dayandırılarak verdiği haberlerde, Accio Solidaria adlı sivil yardım örgütü çalışanı Roque Pascual ve Albert Vilalta adlı iki İspanyolun serbest bırakıldığını bildirildi.

Henüz haberi doğrulamayan İspanyol hükümeti ise basından ''dikkatli ve sorumlu hareket etmesini'' istedi.

Geçtiğimiz 29 Kasım tarihinde Moritanya'da insani yardım malzemesi taşıyan bir karavanla seyahat ederken, El Kaide üyeleri tarafından esir alınan 3 İspanyol'dan kadın olanı Alicia Gamez, geçtiğimiz mart ayında serbest bırakılmıştı. El Kaide'nin şimdi de diğer iki İspanyolu serbest bıraktığı ifade edilirken, söz konusu kişileri almak için İspanyol hükümetinin bir uçak gönderdiği ileri sürüldü.

Verilen haberlerde, El Kaide'nin İspanyolları bırakmak için fidye ve Moritanya'da cezaevinde tutulan bazı tutukluların serbest bırakılmasını şart koyduğu ileri sürülüyor.

İki İspanyolun serbest bırakılması karşılığında, geçtiğimiz hafta Moritanya'dan Mali'deki bir cezaevine sevk edilen Omar Uld Sid Ahmed Uld Hame adlı 12 yıl hapis cezası almış El Kaide üyesi bir kişinin de serbest bırakıldığı ileri sürülüyor.

Katalan olan Pascual ve Vilalta'nın, 267 gün ile El Kaide bu zamana kadar en uzun süre esir tuttuğu kişiler olduğu ifade edilirken, bu kişilerin Burika Faso veya Mali'de serbest bırakıldıkları bilgisi veriliyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler