YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 günde 40 kişi öldü
2 günde 40 kişi öldü
06 Ocak 2014 14:34
Ülke genelinde rejim birlikleri ve muhalifler arasındaki çatışmalarda, 2 günde 40 kişi hayatını kaybetti.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, Rakka'nın Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesinde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile el-Kaide'ye yakınlığıyla bilinen "Irak-Şam İslam Devleti" (IŞİD) birlikleri arasında yoğun çatışmalar yaşandığı belirtildi.

Halkın, çatışmalar nedeniyle bölgeden kaçmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, söz konusu çatışmaların muhaliflerin denetimdeki Halep ve İdlib'te de "İslami Cephe" destekli ÖSO ile IŞİD grupları arasında devam ettiği kaydedildi.

İnsani yardımların, çatışmalar nedeniyle iç kesimlerdeki ihtiyaç bölgelerine ulaşamadığı vurgulanan açıklamada, sahra hastanelerinde çalışan doktorların, çatışan gruplardan, "çatışmalarda yaralananların şartları iyi olan bölgelere taşınması için acil yardım istediği" bildirildi.

Rejim ve muhalifler arasındaki çatışmalar

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada ise rejim güçlerinin, çeşitli kentlerde muhaliflerin denetiminde olan bölgelere kara ve havadan gerçekleştirdiği saldırılarda, dün 31, bugün de 9 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Rejim güçlerinin, başkent Şam'da muhaliflerin kontrolünde yer alan Duma, Berze, Yermuk, Cobar ve Kabun banliyölerine ağır silahlarla saldırdığı kaydedilen açıklamada, rejimin söz konusu banliyölere kurduğu kontrol noktalarında insani ve tıbbi malzemenin girişini engellediği bildirildi.

Açıklamada, Esed güçlerinin Lazkiye'deki Cebel el-Türkmen bölgesine roket ve havan toplarıyla gerçekleştirdiği saldırıların yerleşim yerlerinde hasara neden olduğu duyuruldu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler