YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 günde 120 kişi öldü
2 günde 120 kişi öldü
18 Aralık 2013 00:11
Güney Sudan'da Cumhuriyet Muhafızları arasında çıkan ve 2 gün süren çatışmalarda 120 kişinin öldüğü belirtildi.

Güney Sudan'da Cumhuriyet Muhafızları arasında çıkan ve 2 gün süren çatışmalarda 120 kişinin öldüğü belirtildi.

Başkent Cuba'daki askeri hastane kaynakları, çatışmalarda aralarında sivil ve askerlerin bulunduğu en az 120 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Cuba'da Cumhuriyet Muhafızları arasında önceki gece başlayan çatışma dün sabah saatlerine kadar devam etmişti. Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, darbe girişiminde bulunulduğunu doğrulamış ve olayla ilgisi olanların yakalandığını söylemişti. Olaylar sonrasında ülkede olagaüstü hal ve saat 18:00'den 06:00'ya kadar dışarı çıkma yasağı ilan edilmişti.

Cuba'nın bazı bölgelerinde de silah seslerinin duyulduğu ve ِCuba Havaalanı'nın ikinci bir emre kadar uçuşlara kapatıldığı belirtilmişti.

Dışişlerinden açıklama

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, Güney Sudan'daki gelişmelerin yakından takip edildiği, çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi, sorunlara barışçı yöntemlerle çözüm bulunması ve itidal içinde hareket edilmesi yönünde çağrı yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, ''Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da geçen hafta sonu meydana gelen silahlı çatışmaları ve akabinde şehirde oluşan gerginlik ortamını endişe ile karşılıyoruz. Türkiye, Güney Sudan'ın bağımsızlığından bu yana izleyegeldiği tutum çerçevesinde, ülkenin kalkınması, güvenlik ve istikrarın tesisi için uluslararası toplumla işbirliği içerisinde, her türlü desteği vermeye ve üzerine düşeni yapmaya devam edecektir'' ifadesine yer verildi.

ABD Güney Sudan’daki büyükelçiliğin faaliyetlerini durdurdu

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, tüm Amerikan vatandaşlarını Güney Sudan’a yönelik seyahatleriyle ilgili uyardı ve şu anda ülkede bulunan vatandaşlarına da Güney Sudan’dan en hızlı biçimde ayrılmaları çağrısını yaptı.

Bakanlık ayrıca, "devam eden siyasi ve sosyal kargaşalar" nedeniyle Güney Sudan’daki acil ihtiyaç olmayan ABD personeline ülkeden ayrılmaları talimatını verdi.

Bunun yanında, ABD büyükelçilğinin normal faaliyetleri bir sonraki emre kadar askıya alındı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler