YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 bin koyun şehre indi
2 bin koyun şehre indi
02 Kasım 2014 17:58
İspanya'da hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek için düzenlenen Trashumancia Şenliği kapsamında 2 bin koyun Madrid sokaklarında dolaştırıldı.

İspanya'nın başkenti Madrid'de koyunların şehir merkezine indirilip dolaştırılmasıyla ünlü "Trashumancia Şenliği" bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. 1994 yılından bu yana devam eden şenlik kapsamında 2 bin koyun Madrid'de şehir merkezinde gezdirildi.

İspanya Tarım Bakanlığını'nın organizasyonunda gerçekleşen ve hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmeyi hedefleyen şenlik dolayısıyla şehir merkezinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Yaklaşık 4 saat süren etkinlikte, başlarında çobanları olan 2 bin koyun kent sokaklarından geçerken, Madridliler de meraklı gözlerle sürüyü izledi.

Kent merkezindeki Sol Meydanı'na gelindiğinde 1418 yılındaki bir geleneğe atfen sembolik olarak çobanlar koyunlarını geçirmek için antik İspanyol parasını belediye yetkililerine ödedi.

Çobanlar ve aileleri geleneksel kıyafetlerini giyerek koyunlara eşlik ederken, çalınan müziklerle yerel dansları sergiledi. Tarım ve Gıda Bakanlığı Genel Sekreteri Carlos Cabanas, "Hayvan yetiştiriciliği kültür ve çevre için çok önemli bir değer. Bu bizim tarihimizin ve kültürel varlığımızın bir parçası. Bu şenliği sürdürmeye devam etmeliyiz" şeklinde konuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler