YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"19 askeri öldürdük"
Moritanya El Kaide'nin bu iddiasını yalanladı
"19 askeri öldürdük"
22 Eylül 2010 / 23:34 Güncelleme: 22 Eylül 2010 / 23:34

Terör örgütü El Kaide'ye bağlı Akmi adlı örgüt, bugün yayımladığı yazılı açıklamada, Afrika ülkesi Mali'nin kuzeyinde, 17-19 Eylül tarihleri arasında "19 Moritanyalı askeri öldürdüğünü" iddia etti.

İddiaları yalanlayan Moritanya Genelkurmay Başkanlığı, Akmi'nin açıklamasını, "teröristlerin yeni bir sahte propagandası" olarak niteledi.

Moritanya askeri kaynaklar, Moritanya'nın komşusu Mali'nin kuzeybatısındaki Timbuktu bölgesinde meydana gelen çatışmalarda, 8 askerin ve 12 Akmi üyesinin öldüğünü belirtiyor.

İçeriği AFP tarafından teyit edilmeyen Akmi'nin açıklamasında, ayrıca Akmi'nin militanlarının Moritanya ordusuna ağır kayıplar verdiği ve Moritanya ordusuna destek veren bazı Fransız askerlerinin de Timbuktu bölgesinde meydana gelen çatışmalarda yer aldığı ileri sürüldü.

Akmi açıklamasında, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Uld Abdülaziz'i, "efendisi Fransa adına, hem Moritanya içinde hem de dışında, Akmi'ye karşı savaş yürütmekle" suçluyor.

Moritanya Genelkurmay Başkanlığında görevli olan Albay Tiyib Uld Brahim, Akmi'nin açıklamasına tepki olarak Moritanya medyasına yaptığı açıklamada, "Akmi açıklamasında ileri sürdüğü bütün iddiaları yalan olarak niteledi ve bu açıklamanın teröristlerin yürüttüğü sahte propagandanın yeni bir örneği" olduğunu bildirdi.

Nijer gibi bazı Afrika ülkelerinde Fransız çıkarlarına saldırılarda bulunan Akmi, birçok kez kendisinden söz ettirdi.

Son olarak, Fransız hükümeti, Akmi'nin, batı Afrika ülkelerinden Nijer'de, 5'i Fransız, toplam 7 kişinin kaçırılmasına karıştığından şüpheleniyor.

Fransız şirketleri Areva ve Satom için çalışan, biri Togolu, biri Madagaskarlı ve 5'i Fransız olmak üzere, 7 kişi, geçen hafta Nijer'in başkenti Niamey'in kuzeydoğusunda, başkente bin kilometre uzaklıkta bulunan maden bölgesi Arlit'te kaçırılmıştı.

Akmi grubu, 25 Temmuzda, 78 yaşındaki Michel Germaneau adındaki Fransız rehinenin öldürülmesini üstlenmişti. Germaneau'nun nasıl öldüğü ise bilinmiyor. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler