YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 ülkede yapılan araştırma bu şüpheye ilişkin bel
17 ülkede yapılan araştırma bu şüpheye ilişkin bel
17 ülkede yapılan araştırma bu şüpheye ilişkin bel
11 Eylül 2008 / 12:09 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

11 Eylül saldırılarının 7. yılında saldırıların sorumluları konusunda dünya kamuoyu hala şüphe içinde... 17 ülkede yapılan araştırma bu şüpheye ilişkin belge niteliği taşıyor.


ABD 11 Eylül saldırılarından El Kaide’yi sorumlu tutmuş, başta Afganistan olmak üzere tüm dünyada terörle mücadele adı altında şüpheli avına başlamıştı. Ancak World Public Opinion tarafından 17 ülkede yapılan bir kamuoyu araştırması, dünya genelinde saldırının sorumluları konusunda görüş birliği bulunmadığını gösterdi.


Yapılan kamuoyu araştırması ABD dışında, birçok ülkede saldırıların El Kaide tarafından düzenlendiğine ilişkin şüpheler bulunduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre Türklerin yüzde 36’sı da saldırılardan ABD yönetimini sorumlu tutuyor.


Saldırıların El Kaide tarafından düzenlendiğine yönelik yaygın kanıya Kenyalılar ve Nijeryalılar sahip...


İngilizlerin, İtalyanların, Fransızların ve Almanların yarıdan fazlası da bu görüşü paylaşıyor.


Mısırlıların yüzde 43’ü, Ürdünlülerin yüzde 31’i ve Filistinlilerin yüzde 19’u ise saldırılardan İsrail’i sorumlu tutuyor.


Meksikalıların yüzde 30’u ve Filistinlilerin yüzde 27’sine göre ise 11 Eylül saldırıları ABD yönetiminin işi.


11 Eylül’de New York ve Washington’u hedef alan saldırılarda, çoğu Dünya Ticaret Merkezi kulelerinde olmak üzere 3 bin kişi yaşamını yitirmişti.


El Kaide, bir süre sonra saldırıların sorumluluğunu üstlenmişti.


Yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Eylül saldırılarının üzerinden 7 yıl geçti. Dünya siyasi tarihinin en önemli olaylarından biri olan saldırılar politikadan sanata kadar birçok alanı etkiledi ve etkilemeye devam da ediyor. Her yıl 11 Eylül’de ölenler anlıyor, olayla ilgili filmler yapılıyor, kitaplar yazılıyor, komplo teorileri üretilmeye devam ediyor. 11 Eylül’ün arkasındaki isim Usame Bin Ladin ise hâlâ yakalanamadı.11 Eylül 2001, ABD ve dünya için bir dönüm noktası oldu. 7 yıl önce 11 Eylül günü Amerikan havayollarına ait 4 uçak kaçırılmış, uçaklardan ikisi Dünya Ticaret Merkezi’ne çarparak binaların yıkılmasına neden olmuştu. Bir diğer uçak savunma bakanlığı Pentagon’a çarpmış, Beyaz Sarayı hedef aldığı düşünülen 4. uçak ise yolcuların çabasıyla düşmüştü.


ANNMA TÖRENİ YAPILACAK


Bu yıl ki anma törenlerinin merkezi her yıl olduğu gibi saldırıda yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu bölge olacak.
Haberin devamıTörenlere ABD’de 4 Kasım’da yapılacak başkanlık seçiminde Demokrat Parti’nin adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçi Partinin Adayı John McCain de katılacak.


7 yıl önce 11 Eylül günü Amerikan havayollarına ait 4 uçak kaçırılmış, uçaklardan ikisi Dünya Ticaret Merkezi’ne çarparak binaların yıkılmasına neden olmuştu.


Bir diğer uçak savunma bakanlığı Pentagon’a çarpmış, Beyaz Sarayı hedef aldığı düşünülen 4. uçak ise yolcuların çabasıyla düşmüştü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler