YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
16 kişiyi öldüren katil Tim Kretschmer Almanya'yı yasa boğdu
16 kişiyi öldüren katil Tim Kretschmer Almanya'yı yasa boğdu
16 kişiyi öldüren katil Tim Kretschmer Almanya'yı yasa boğdu
12 Mart 2009 / 08:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti'nin Stuttgart kenti yakınlarındaki Winnenden kentinde bulunan Albertville Lisesi'nde Tim K. (17) adlı Almanın 9 öğrenci ve 3 kadın öğretmeni, daha sonra da 3 kişiyi öldürmesi nedeniyle bugün yas ilan edildi. Ülke genelinde bayraklar yarıya indirilecek.


Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanı Heribert Rech yaptığı açıklamada, Tim K'nın, 8'i kız olan öğrencileri ve kadın öğretmenleri özellikle başlarından vurduğunu belirtti. Eyaletin Eğitim Bakanı Helmut Rau da, okulun eski bir öğrencisi olan Tim K'nın çift kişiliğe sahip, dışarıya karşı vasat ve dikkat çekmeyen biri olduğunu söyledi.


Tim K'nın okul arkadaşları da, kendisinin yeteneksiz biri olarak görüldüğünü ve kısa süre önce kız arkadaşının kendisini terk ettiğini belirttiler.


ÖLÜM KUSARKEN SÖYLEDİĞİ SON SÖZ


Katil silahla girdiği okulda ölüm kusmadan önce şu sözü söyledi: "Daha hepiniz ölmediniz mi?" Bu sözü bağırdıktan sonra rastgele etrafa ateş etmeye başladı. 


MEDYADAKİ YORUMLAR
Olaya kilitlenen Alman medyasındaki yorumlarda ise, daha çok saldırının nedenleri üzerinde duruluyor. Gencin kişiliği üzerinde tartışmalar devam ederken, Tim K'nin okulunu orta derece ile bitirdiği kaydediliyor.


Saldırganın psikoljik sorunları olabileceği üzerine yorumlar yapılırken, Alman televizyonlarında saldırganın okula nasıl girdiği üzerinde duruluyor. Okullarda güvenliğin nasıl sağlanacağı, öğrencilere verilen psikolojik desteğin yeterli olup olmadığı ve özellikle silah yasasının sertleştirilmesi konuları ön plana çıkarılıyor.


KESKİN: NEDENLERİ ARAŞTIRILMALI
Alman Federal Meclisi'nin Sol Parti üyesi Hakkı Keskin yaptığı yazılı açıklamada, olaydan büyük bir üzüntü duyduğunu ifade ederek, insanların nasıl böyle bir şey yapabildiklerinin hiç bir zaman anlaşılamamasına rağmen, bu olayın nedenlerinin araştırılması gereğine dikkati çekti.


Bu tür cinayetleri işleyenlerin genelde başarısız erkekler ve çoğu zaman ders baskısının altından kalkamayan insanlar olduğunu belirten Keskin, şiddet içeren videoların ve aile sevgisi eksikliğinin de bunda önemli rol oynadığını savundu.


Keskin, hükümetin bu olaydan sonra bir an önce harekete geçerek okullardaki psikologların sayısını artırması gerektiğini, bunun yanı sıra sosyal pedagoglara da okullarda ihtiyaç olduğunu kaydetti.


Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Sadi Arslan da yaptığı yazılı açıklamada, olayı üzüntüyle öğrendiğini belirterek, ''DİTİB olarak bu elim olayda hayatlarını kaybeden insanların kederli ailelerine taziyelerimizi bildirir, yaralılara acil şifa temennilerimle, birlikte yaşadığımız Alman dostlarımıza baş sağlığı dilerim'' şeklinde ifade kullandı.


FLAŞ! Almanya'da okula silahlı saldırı: 16 ÖLÜ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler