YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 kişiyi kurtaran Müslüman genç için kampanya
15 kişiyi kurtaran Müslüman genç için kampanya
16 Ocak 2015 07:50
Yahudi marketine düzenlenen saldırıda 15 kişinin hayatını kurtaran Lassana Bathily isimli Malili Müslüman genç için kampanya başlatıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te bir Yahudi marketine düzenlenen ve dört kişinin ölümüne yol açan silahlı baskında 15 müşteriyi derin dondurucuya saklayarak hayatlarını kurtaran Malili Müslüman gence vatandaşlık ve ülkenin en saygın nişanı Legion d'Honneur verilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyaya şu ana kadar 270 bin kişi imza attı. Lassana Bathily isimli Malili Müslüman genci Cumhurbaşkanı François Hollande da arayarak gösterdiği cesaretten dolayı tebrik etmişti.
Malili genç, saldırı sırasında 15 müşteriyi marketin altındaki depoya indirmiş, buradaki büyük derin dondurucuda saklayarak hayatlarını kurtarmıştı.

24 yaşındaki Malili genç, basına yaptığı açıklamada, "Derin dondurucunun fişini ve deponun elektriğini kapattım. İçeride sakladığım kişilere sakin ve sessiz olmalarını, daha sonra gelip onları kurtaracağımı söyledim" demişti.

Paris'te 8 Ocak'ta bir polisi öldüren Amedy Coulibaly isimli saldırgan, 9 Ocak'ta marketi basarak dört kişinin ölümüne yol açtıktan sonra polis operasyonunda ele geçirilmişti.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris’te bir Yahudi marketine düzenlenen ve dört kişinin ölümüne yol açan silahlı baskında 15 müşteriyi derin dondurucuya saklayarak hayatlarını kurtaran Malili Müslüman gence vatandaşlık verileceğini açıkladı.

Lassana Bathily isimli Malili Müslüman gence vatandaşlık verilmesi için başlatılan ve kısa süre içinde 270 bin imzaya ulaşan kampanyanın ardından harekete geçen Cazeneuve, "acil süreç" başlatıldığını ve Malili gence vatandaşlık verileceğini duyurdu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler