YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
131 İsrail askeri öldürüldü
Kassam Tugayları, gün boyunca İsrail'e 146 roket atıldığın ve İsrail'in kara saldırılarının başlamasından bu yana 131 İsrail askerinin öldürüldüğünü duyurdu.
131 İsrail askeri öldürüldü
01 Ağustos 2014 / 07:48 Güncelleme: 01 Ağustos 2014 / 12:02

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, gün boyunca İsrail'in çeşitli kentlerine 146 roket attıklarını duyurdu.

Kassam Tugayları'dan yapılan yazılı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren biri başkent Tel Aviv'e olmak üzere, İsrail'in çeşitli kentlerine 146 roket atıldığı, Kiryat Gat ve Aşkol kentlerinde bazı İsrailliler'in yaralandığı belirtildi.

Ayrıca dün geceden bu yana Gazze'de İsrail askerlerine karşı düzenlenen çeşitli operasyonlarda, bazı askerlerin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, "İsrail'in 17 Temmuz'da Gazze'ye kara saldırılarına başlamasından beri 131 İsrail askeri öldürüldü" ifadesine yer verildi.

Öte yandan İsrail ordusunun sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yapılan açıklamada, sabah saatlerinden bu yana Gazze'den İsrail'e 73 roket atıldığı iddia edildi.

Roketlerin 17'sinin Demir Kubbe füze savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

İsrail Kızıl Davut Yıldızı Kurumu, İsrail'e dün geceden bu yana atılan roketler nedeniyle 26 İsrailli'nin yaralandığını açıkladı.

Kurumun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Kızıl Davut Yıldızı ekibi, aralarında durumu ciddi olanların da bulunduğu 26 kişiyi tedavi etti" denildi.

Yaralıların bulunduğu mekana ilişkin herhangi bir bilgi verilmeyen açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı günden bu yana çoğunluğu hafif yaralılar olmak üzere 530 sivile tedavi hizmeti verdiği belirtildi.

İsrail makamları, Gazze'ye saldırıların başladığından beri 56 asker ve 3 sivilin yaşamını yitirdiğini bildirmişti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler