YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
130 milyar avro beklemeye alındı
Avrupa Birliği (AB), borç krizinin başlangıcından itibaren hiçbir taahhüdünü yerine getirmeyen Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketini beklemeye aldı.
130 milyar avro beklemeye alındı
15 Şubat 2012 / 17:02 Güncelleme: 15 Şubat 2012 / 17:05

Yunan parlamentosunun kemer sıkma önlemlerini onaylamasına rağmen paketi serbest bırakmayan Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının yeni bir yol haritası üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

AB'ye yakın kaynaklar, Yunanistan'ı daha fazla sırtlarında taşımak istemeyen Kuzey Avrupa ülkelerinin kurtarma paketinin seçim sonrasına bırakılması yönünde tavır aldığını aktarıyor.

130 milyar avroluk paketin ve 100 milyar avroluk tahvil kırpma operasyonunun başlangıçta öngörüldüğü şekilde 2020 yılında Yunanistan'ın kamu borcunu gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine düşürmeyeceğinin anlaşılması, yeni arayışları beraberinde getirdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Muhafazakarlar ve Reformcular Grubu Başkanı Martin Callanan, 1 Mart'ta toplanacak AB zirvesinde Yunanistan'ın avrodan çıkarılması çağrısında bulundu.

Callanan, AP genel kurulundaki konuşmasında ''Son paketin Yunanistan'ı kurtaracağına kimse inanmıyor'' diyerek Avrupalı liderlerin artık ayağı yere basan kararlar almasını istedi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, dün yaptığı açıklamada ''Eğer Yunanistan'ı Avro Bölgesi'nde tutma çabaları başarısız olursa şimdi daha az kötü bir durum ortaya çıkacak. Tüm çabalar başarısız olursa 2 yıl öncesine göre daha hazırlıklıyız'' ifadesini kullanmıştı.

Bugün telekonferansla toplanan Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının Yunanistan'daki seçimlerin erkene alınma ihtimali karşısında 130 milyar avroluk paketi onaylamayı seçim sonrasına bırakma ihtimalleri güçleniyor.

Avro Bölgesi, kurtarma paketini bölerek 20 Mart'ta 14,5 milyar avroluk borç geri ödemesi olan Yunanistan'ı temerrüte düşürmemeyi de değerlendiriyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler