YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
13 Türk polisi Haiti'den döndü
13 Türk polisi Haiti'den döndü
20 Ocak 2010 08:15
Haiti'de görev yapan BM Barış Gücünde görevli 13 polis ABD'ye döndü

Haiti'deki BM Barış Gücünde (MINUSTAH) görev yapan 52 kişilik Türk polis gücünden, görev süresi dolan 13 polis memuruyla 5 polis eşi ve 6 çocuk New York'a geldi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri nakliye uçağıyla Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'den New Jersey eyaletindeki McGuire askeri havaalanı gelen 24 kişilik grup, New York'taki BM binası ve Türkevinin yanıbaşındaki Millenium Oteline New York Başkonsolosluğu yetkilileri tarafından yerleştirildi.

Burada New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar başta olmak üzere Başkonsolosluk ve BM Daimi Temsilciliği yetkilileri tarafından karşılanan grubun geceyi New York'ta geçirmelerinin ardından THY'nin tarifeli seferiyle bugün New York'tan Türkiye'ye dönmeleri bekleniyor.

Ocak 2008'den beri Haiti'de görev yapan, bu ay görev süreleri dolduğu için New York üzerinden Türkiye'ye dönecek 13 Türk polisinin isimleri şöyle:

''Emniyet Müdürleri Kadir Taner Yıldırım ve Coşkun Opak, Emniyet Amirleri Bektaş Kaya, Erhan Akçay, Ramazan Baysal, Nedim Aksoy, Bedri Kuncan, Serkan Özkan, Bülent Gürcan, Kadir Ömeroğlu, Nahit Karakoç, Nursal Korukçu ve Metin Çil.'' 

Otelin önünde bekleyen gazetecilere sorular üzerine kendilerini tanıtan Türk emniyet görevlileri, sağ salim Türkiye'ye dönecekleri için memnun, memleketlerine ve ailelerine kavuşacakları için çok sevinçli olduklarını söyledi.

Grubun en kıdemlisi 4. sınıf Emniyet Müdürü Kadir Taner Yıldırım, Haiti'de depremin olduğu 12 Ocak günüyle ilgili olarak, ''Maalesef buradaki 13 arkadaşımız ve görev yapan diğer arkadaşlarımızla birlikte bu talihsiz anı ülkemizden çok uzakta yaşadık. Türkiye'de bizi bekleyenlerin, sevenlerin tek teselli noktası, görev yapan bütün arkadaşlarımızın sağ salim olmaları, en ufak bir kazaya dahi uğramamaları'' diye konuştu.

Bunda depremin mesai saatlerinde olmasının da rol oynadığını ve şanslı olduklarını söyleyen Yıldırım, ''Gördüğünüz gibi sağlıklıyız'' dedi.

'KENTİN BAZI NOKTALARI GERÇEKTEN İÇLER ACISI DURUMDA''

Yıldırım, kentin bazı noktalarının gerçekten içler acısı durumda olduğunu, dünyanın yardımlarının yavaş yavaş ulaştığını anlattı.

Bir soru üzerine Yıldırım, Haiti'de daha sonra görev yapacak Türk arkadaşlarına mesaj vermek istediklerini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Can gerçekten çok önemli. Özellikle böyle tatsız anlar yaşandığında, biraz fazla para harcayıp daha sağlam evlerde, daha güvenli evlerde kalmak önemli. Burada hepimiz yaşıyorsak buna da borçluyuz.''

 ''İLK 15 SANİYEDE SARSINTININ DEPREM OLDUĞUNU İDRAK DEMEDİM''

Kendisinin 4 katlı bir evin zemin katında oturduğunu anlatan Yıldırım, Haiti'ye ilk göreve geldiğinde ülkede deprem olup olmadığını araştırdığını, internetten edindiği bilgiye göre en yıkıcı depremin 1700'li yılların ortalarında ve daha sonra da 1980'lerde göründüğünü belirterek ''Haiti'de böyle birşey yaşayacağım hiç aklıma gelmedi. Deprem takriben 1 dakikaya yakın sürdü, ben ilk 15 saniyesinde sarsıntının deprem olduğunu idrak edemedim'' dedi.

Yıldırım, izinde oldukları halde hemen ertesi gün izinlerini kesip görevlerinin başına döndüklerini de söyledi.

Ülkedeki asayiş durumuyla ilgili bir soru üzerine ise Yıldırım, ''Şahsi görüşüm, edindiğim izlenim, Haiti'de gerçekten mağdur bir kitle var, buna rağmen çok sabırlılar. Bir hafta geçti, su, elektrik, yakıt, bunların hepsi sorun. Fakat insanlarda ciddi anlamda bir tepki yok, ama bundan sonrası için ne olur bilemiyorum'' diye konuştu.

''TÜRK KURTARMA EKİPLERİNE YILMAYAN TÜRKLER DENİLDİ''

Haiti'deki Türk arama ve kurtarma ekiplerinin Port-au-Prince'deki en büyük alışveriş merkezlerinden birinde, depremin 5. gününde 5 kişiyi kurtardığını, Haitililer'in Türk kurtarma ekipleri için ''Yılmayan Türkler, umudunu kaybetmediler, bu göçüğün altına cesaretle girdiler'' denildiğini belirten Yıldırım, ''Türkler açısından orada güzel bir imaj elde ettik'' dedi.

Kendisinin çalıştığı BM biriminde hayatını kaybeden yabancı arkadaşının olmadığını, ama diğer Türk arkadaşlarının kimi yabancı meslektaşlarının ölmüş olabileceğini söyleyen Yıldırım, BM binasının çökmesiyle ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

''Deprem öncesinde sorsaydınız yine aynı cevabı verecektim, (BM binası) Port-au-Prince'de görülebilecek en modern bina, en bakımlı bina, ama tabiat ananın yaptığını hiçbir şekilde tahmin etme şansımız yok. Ben mühendis değilim ama dışarıdan bakıldığında, bir polis gözüyle çok sağlam bir binaydı diyebilirim.''

AA


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler