YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 yaşında doğururken öldü!
12 yaşında doğururken öldü!
14 Eylül 2009 08:26
Talihsiz kızın 3 gün doğum sancılarıyla kıvrandığı öğrenildi

Çocuk yaşta evliliklerin çok yoğun olduğu Yemen’de 11 yaşında evlendirilen bir kız çocuğu, 12 yaşında doğururken yaşamını yitirdi! Talihsiz kızın 3 gün doğum sancılarıyla kıvrandığı öğrenildi

Törelerin günlük yaşama hükmettiği ve çocuk yaşta evliliklerin son derece yaygın olduğu Yemen’de, 12 yaşında bir kız çocuğu, doğum yapmaya çalışırken hayatını kaybetti.
Ülkede çocuk haklarını savunan bir yerel organizasyon olan Siyaj’dan yapılan açıklamaya göre, üç gün boyunca doğum sancılarıyla kıvranan ve ölü doğum yapan çocuk gelin Fevziye Abdullah Yusuf, başkent Sana’nın 223 kilometre batısında bulunan Hudayda vilayetindeki el-Zahra bölge hastanesinde yaşamını yitirdi. Yusuf’un, babası tarafından Suudi Arabistan’da çiftçilik yapan 24 yaşındaki bir adamla evlendirildiğinde henüz 11 yaşında olduğu da öğrenildi.

Sayısız vakadan biri’
Siyaj İnsan Hakları Organizasyonu Başkanı Ahmed el-Kurayşi, bu olayın Yemen’de yaşanan sayısız benzer vakadan biri olduğunu belirtti. “Kız çocuklarının bu kadar erken yaşta evliliğe zorlanmasının esas nedeni eğitimsizliktir” diyen el-Kurayşi, beşik kertmesi töresinin de hâlâ yaşadığına dikkat çekti. Sosyal İlişkiler Bakanlığı’nın son raporuna göre, Arap dünyasının en fakir ülkesi olan Yemen’de, kız çocuklarının dörtte birinden fazlası 15 yaşından önce evlendiriliyor.YEMEN’DE ÇOCUK OLMAK

Yemen’de çocukların yaşam şartları çok zor. Yemen’in kuzeyinde Şii isyancılarla çıkan çatışmalar nedeniyle evinden olan çocuklar aileleriyle Sana yakınlarındaki bir mülteci kampında zor koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor. Yemenli çocukları hayata önce korku hazırlıyor.


Çocuk gelinler

Çocuk gelinlerin yürek burkan hali, bundan iki yıl önce, 8 yaşındaki Yemenli bir kız çocuğunun 30 yaşındaki kocasından boşanmak için mahkemeye başvurması üzerine dünya manşetlerine taşınmıştı. Küçük kızın davayı kazanmasının ardından harekete geçen bazı milletvekilleri de, bu uygulamanın önünü kesmek için çalışmalara başlamıştı. Ancak ülkede halen, şubat ayında parlamentodan geçen ve evlenme yaşının en az 17 olmasını öngören yasaya “İslam’a aykırı” olduğu gerekçesiyle itiraz eden milletvekilleri bulunuyor.

Milliyet

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler