YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
111 yaşında ölen son gaziye veda
111 yaşında ölen son gaziye veda
06 Ağustos 2009 21:35
İngiltere'nin son 1. Dünya Savaşı gazisine cenaze töreni düzenlendi

Britanya'da, 111 yaşında 25 Temmuz'da ölen İngiltere'nin son 1. Dünya Savaşı gazisi Harry Patch için büyük bir cenaze töreni düzenlendi.


İngiltere'nin batısında Somerset'e bağlı Wells kasabasınnın madencilik köyü Combe Down'da defin töreni yapılan Harry Patch, ömrünü tüm ulusların barış içinde yaşamasına adadı.


Patch için Somerset Katedrali'nde dualar okundu.


1898 doğumlu piyade sınıfı er Patch, ''Kimseyi öldürmedim savaşta'' derdi ve 1917'de Belçika savaşından şu anısını hatırlatırdı:


''Yalnızca bir askere ateş ettim. O da ayağına, bacaklarına. Çünkü Alman askeri süngüyle üzerimize hamle yapmıştı.''


Patch'in içinde bulunduğu, İngilizler'in deyimiyle ''Büyük Savaş: 1. Dünya Savaşı'nda'' 1917'de Belçika'nın Ypres kentine yakın 3 büyük siper muharebesinde tarihin dehşet verici ilk kimyasal silahı olan kükürt klorür hardal gazı ''Ypres: İperit'' kullanılmıştı.


Mesleği sıhhi tesisatçılık olan Patch'ın cenaze töreninde, İngliz, Alman ve Belçika askerleri, Büyük Britanya (Birleşik Krallık) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sir Richard Dannett'in eşliğinde uzunluğu 1.6 kilometreyi bulan bir kalabalık yer aldı.


Batı cephesinde şimdi Belçika sınırlarında bulunan Passchendaele'de savaşırken yaralanan Patch, 1917 yılının yazında 4 ay makineli tüfek nişancısı olarak görev yaptı. 100 yaşını aşana dek savaştaki deneyimleriyle ilgili açıklama yapmayan Patch, hep dünya barışı ülküsüne bağlı kaldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler