YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 Eylül'ün üzerindeki sır perdesi aralanacak mı?
11 Eylül'ün üzerindeki sır perdesi aralanacak mı?
11 Eylül'ün üzerindeki sır perdesi aralanacak mı?
07 Temmuz 2008 / 13:44 Güncelleme: 07 Temmuz 2008 / 00:00

11 Eylül olaylarından sonra “failin kim olduğu” hala devam ediyor. Zanlı olarak gösterilen Usame bin Ladin’in bu kadar organize ve kusursuz bir operasyonu gerçekleştirebilecek bir güce sahip olmadığı vurgulanarak 11 Eylül olaylarından sonra Amerika’nın “terör”ü bahane ederek kendi emperyal çıkarları doğrultusunda izlediği işgal politikalarına bu olayın “mazeret” imkanı verdiği yani 11 Eylül’ün arkasında derin Amerika’nın olduğu yüksek perdeden iddia ediliyor. Hatta birçok belgeselde bu iddianın bir komplo teorisi olmadığı belgeleriyle de sunuldu.


ABD’de bu iddiayı doğrulayan çok ilginç bir gelişme yaşandı.


ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı John McCain'ın en önemli siyasi danışmanlarından Charlie Black'in, ''ABD topraklarında yeni bir terörist saldırı düzenlenmesi durumunda bunun Cumhuriyetçi adayın şansını artıracağını'' söylemesi McCain'i çok zor durumda bıraktı.


Black'in, Fortune dergisinin yeni sayısında yer alan ve ülke çapında büyük tepkilere yol açan demecinin ardından zor durumda kalan McCain, ''Bu sözler, doğru değil. Kendisinin neden böyle bir laf ettiğini anlayamadım. 11 Eylül'den bu yana ABD'ye yeni bir saldırı olmaması için elimden geleni yaptım'' dedi.


Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama'nin sözcüsü Bill Burton da Black'in sözlerinin utanç verici olduğunu kaydederek, ''İşte bu tür politikanın değişmesi gerek. Bu sayfayı da Barack Obama çevirecek'' diye konuştu.


Black, Fortune'daki açıklamasında, silahlı saldırıda yaşamını yitiren Pakistanlı lider Benazir Butto'nun ölümünün de talihsiz bir olay olduğunu belirtirken, ''Bu, bize yaradı'' ifadesini kullandı.


Charlie Black bu açıklamalarının ardından aldığı tepkiler üzerine özür dileyerek, ''Bunlar uygunsuz sözlerdi, çok üzgünüm'' dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler