YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 Eylül'de yıkıldı,davada kazandı
11 Eylül'de yıkıldı,davada kazandı
20 Ocak 2010 23:39
ABD'de, 11 Eylül 2001'de düzenlenen terör saldırılarından sonra görülen terör davalarının 10'da 9'unun ABD lehine sonuçlandığı bildirildi.

New York Üniversitesi Hukuk ve Güvenlik Merkezi tarafından yapılan çalışmaya göre, ABD, 11 Eylül 2001'den beri görülen terör davalarının yüzde 89'unu kazandı.

11 Eylül 2001-11 Eylül 2009 tarihleri arasında, 804 kişi hakkında açılan toplam 337 davanın incelendiği çalışmada, federal mahkemelerin ''güçlü ve etkin'' işleyişinin altı çiziliyor. Adalet Bakanlığının da sanıkları işbirliğine ikna etme konusunda başarılı bir strateji geliştirdiğine, bu sayede daha çok kişinin yakalandığına ve daha çok istihbarat bilgisinin elde edildiğine dikkat çekiliyor. 

Uyruğu tespit edilen zanlılar içinde en kalabalık grubu Amerikalıların oluşturduğu belirtilen raporda, zanlıların yarısından azının aşırılık yanlısı örgütlerle, en çok FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) ve ikinci olarak da El Kaide ile bağlantı içinde olduğu belirtiliyor.

Davaların üçte ikisinde zanlıların saldıracak belirli bir hedef belirlemediği, hedefin belli olduğu durumların ise üçte ikisinin ABD dışında planlandığı, yüzde 16'sının da askeri üs, malzeme ya da personeli hedef aldığı ifade ediliyor.   AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler