YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11.8 milyon kişi tayfundan etkilendi
11.8 milyon kişi tayfundan etkilendi
15 Kasım 2013 18:15
Birleşmiş Milletler, Filipinler’i vuran Haiyan Tayfunu’ndan 11.8 milyon insanın etkilendiğini, 920 bin insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan son rakamlara göre, ülke tarihinin gördüğü en büyük tayfun felaketinde 4 bin 400’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Tayfundan en çok etkilenen Tacloban ve Samar da dahil bölgelerde yaşayan binlerce felaketzede Cebu Adası’na tahliye ediliyor. Ada, felaketzedelerin farklı noktalara sevki için transit bir merkez olarak kullanılıyor. Burada kayıt işlemlerinden geçen felaketzedelere barınma, gıda ve giyecek hizmeti veriliyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), tayfundan büyük bir yıkımla çıkan felaketzedelere için Cebu’daki yardım faaliyetlerini koordine ediyor. Adaya şu ana kadar 80 bin kişilik çadır ve temel ihtiyaç malzemesi sevk edildiğini ifade eden BM yetkilileri, önümüzdeki günlerde 50 bin güneş lambasının da bölgeye gönderileceğini bildirdi.

"Ağaçlar devrilecek gibiydi"

Tayfundan kurtulmayı başaran Walter Alvarez isimli felaketzede, "Saat 04.30’da işten eve dönerken, yağmur ve rüzgar orta derecedeydi ancak gittikçe şiddetleniyordu. Bunun üzerine ailemi yakınlarımın evine bıraktım. Ben etrafı temizlemek için eve döndüm. Rüzgar birden şiddetini artırmaya başladı. Hindistan cevizi ağaçları devrilecek gibiydi. Evlerin çatılarından saclar havada uçuşuyordu" dedi.

Doğu Samar bölgesinden 33 yaşındaki Jane İlagan ise, "Tayfunda evimiz yerle bir oldu. Evimiz yıkılınca köydeki belediye binasına doğru kaçtık" diye konuştu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler