YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100'e yakın kişi ölmüştü
17 Eylül 2009'da kapatılan Irak'ın güneyindeki en büyük cezaevi Bucca'nın denetimi 2003 yılından kapatılışına kadar ABD'nin elindeydi.
100'e yakın kişi ölmüştü
31 Aralık 2009 / 16:24 Güncelleme: 31 Aralık 2009 / 16:30

Irak'ın kuzeyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Taza kentinde geçen haziran ayında düzenlenen ve 88 kişinin öldüğü saldırının iki sorumlusunun ABD'nin denetimindeki bir cezaevinde El Kaide tarafından eğitildiği öne sürüldü.

Iraklı üst düzey polis yetkilisi Ahmed Ebu Rarif, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, Taza'da geçen haziranda bomba yüklü kamyonla düzenlenen, 88 kişinin öldüğü ve 265 kişinin yaralandığı saldırının sorumluları olan El Kaide üyeleri Adnan Cesim Ali El Hamdani ve Havas Felah El Cuburi'nin iki gün önce idam cezasına çarptırıldığını hatırlattı.

Rarif, El Hamdani ve El Cuburi'nin, denetimi ABD'nin elinde olan Bucca cezaevinde tutuklu bulundukları sırada terör örgütü El Kaide'ye üye olduklarını söyledi.

CEZAEVİ ABD DENETİMİNDEYDİ

17 Eylül 2009'da kapatılan Irak'ın güneyindeki en büyük cezaevi Bucca'nın denetimi 2003 yılından kapatılışına kadar ABD'nin elindeydi.

Rarif'e göre, El Kaide'nin Kerkük ve Ninova bölgelerinin "askeri sorumluları" olan El Hamdani ve El Cuburi, 4 yıl Bucca'da kaldı.

Basın toplantısında yayımlanan video kaydında, El Cuburi'nin, "2008'de Bucca'daki bir El Kaide komutanı tarafından örgüte üye yapıldım. Musul ve Tikrit'te birçok El Kaide komutanıyla çalıştım. Sonra iki bölgenin askeri sorumlusu oldum" sözleri yer aldı. 

El Hamdani de görüntülü ifadesinde, "El Cuburi ile arkadaştık. Bucca'da beraberdik. El Kaide'ye cezaevinde bulunduğum sürede katıldım" dedi.

Bucca'daki eski tutuklular ve Irak İçişleri Bakanlığı kaynakları, AFP'ye geçen ay yaptıkları açıklamalarda, 6 yılda 100 bin tutuklunun tutulduğu Bucca'nın "El Kaide için çok uygun bir yetiştirme merkezi" haline geldiğini söylemişlerdi.

Iraklı yetkililer, daha önce Bucca'dan salıverilen çok sayıda tutuklunun serbest kaldıktan sonra terör eylemlerine karıştığını doğrulamıştı.

ABD ordusu, denetimini elinde bulundurduğu cezaevlerinin El Kaide'nin yetiştirme merkezleri olarak kullanıldığı iddialarına karşı çıkıyor.

Irak'taki cezaevlerinden sorumlu Amerikalı General David Quantock, geçen ay yaptığı açıklamada, "Bizim denetimimizdeki merkezlerde önemli ölçüde radikalleşme olduğu fikrine tamamen karşıyım. Bu kişilerin çoğu zaten bizim merkezlerimize gelmeden önce de aşırılık yanlısıydı" demişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler