YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100'den fazla hristiyan evi ateşe verdiler!
100'den fazla hristiyan evi ateşe verdiler!
09 Mart 2013 16:55
Pakistan'ın Lahor şehrinde öfkeli kalabalık, Badami Bagh semtindeki bir Hristiyan mahallesini basarak evleri ateşe verdi.

Bir Hristiyan'ın İslamiyete hakaret ettiği iddiasıyla başlayan olaylarda, Josehp Colony mahallesindeki 100'den fazla evin tamamen tahrip olduğu belirtildi.

Bir itfaiye görevlisi, sabah saatlerinde yangın ihbarı aldıklarını belirterek, kısa sürede olay yerinde geldiklerini, olayda herhangi bir can kaybı olmadığını söyledi.

Pakistan medyası, İslamiyete hakaret etmekle suçlanan 26 yaşındaki Sawan Masih'e yönelik iddiaların asılsız olduğunun anlaşıldığını ancak polisin öfkeli kalabalığı yatıştırmak için Masih'in karakola çağrıldığını bildirdi.

Ancak Masih'in gözaltına alınmasıyla yatışmayan kalabalığın, Hristiyan mahallesine girerek ellerindeki meşaleler ve yanıcı maddelerle evleri ateşe verdiği ifade edildi.

Polis yetkilisi Multan Khan ise olayın dün bir Müslüman gencin, Masih'i İslamiyete küfretmekle suçlamasıyla başladığını söyledi.

Müslüman gencin yakınlardaki bir camiden çıkan cemaati tahrik etmesiyle kalabalığın Hristiyan gencin evine yürüdüğü, diğer yüzlerce Hristiyan ailenin de can güvenlikleri nedeniyle gece evlerinden ayrıldıklarını bildirdi.

Bu arada Pencap Eyaleti Adalet Bakanı Rana Sanaullah, kundaklama olayına karışanların teker teker tespit edilerek tutuklanacağını bildirdi.

Yaşananlardan dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirten Bakan Sanaullah, hükümetin evlerini kaybeden Hristiyan ailelerin mağduriyetinin en kısa sürede gidereceğini açıkladı.

Öte yandan bölgedeki dini cemaat ve grupların liderleri, saldırıyı kınadıklarını açıklayarak, güvenlik güçlerinin bu tür olaylara müsaade etmemesi gerektiğini söyledi.

Bu arada öfkeli bir eylemci, "Tüm bu yaşananlar onun (Sawan Masih) mahkemeye çıkarılmamasından kaynaklanıyor. Yaptığı şeyden dolayı ceza almadı. Mahkemeye çıkmış olsaydı, kendisine cezası verilecekti, Cehenneme gönderilecekti. Böyle suçlanan biri serbest bırakılmamalı, merhamet etmeden asılmalı" ifadelerini kullandı.

 

İHA

17:54
 // Kenan Akkuş
Bu ne ya... Bunlar kendilerine müslümanmı diyor. Bu ne rezalet böyle. İslama en çok zarar veren ve İslamofobia ya neden olan bunlar gibi faşistlerdir. Her hakaret ve taciz olayında, etrafı böyle yakıp, yıkmakta neyin nesi. Yok öyle bir şey... Dinimiz bu tavırları lanetlemektedir. Hadi o kendini bilmez hakaret etti, evi ateşe verilenlerin ne günahı var....
09 Mart 2013 17:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler