YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1. Dünya Savaşı'nın 100. yılı
1. Dünya Savaşı'nın 100. yılı
29 Haziran 2014 08:00
Saraybosna'da, yüz yıl önce Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı Ferdinand'ın öldürüldüğü Latinska Köprüsü'nde, ''Savaş Yüzyılının Ardından Barış Yüzyılı'' isimli müzikal sahnelendi.

Birinci Dünya Savaşı'nı başlatan Gavrilo Princip'in Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı Franz Ferdinand ve eşi Sophie'yi öldürdüğü yerde, suikastın 100, yılı kapsamında düzenlenen etkinlikler sürüyor.

Suikastin gerçekleştirildiği Latinska Köprüsü'nde kurulan dev sahnede, ''Savaşlar Yüzyılının Ardından Barış Yüzyılı'' isimli müzikal sahnelendi.

Gece yarısının ardından başlayan ve sabahın erken saatlerine kadar devam eden etkinliğe Saraybosnalılar yoğun ilgi gösterdi.

 Diğer Balkan ülkelerinden sanatçıların da seslendirdikleri şarkılarla renk kattıkları organizasyonda, 12 ülkeden 280 şarkıcı, oyuncu, müzisyen ve dansçı sahne aldı.

Bosnalı Haris Paşoviç'in yönetmenliğinde düzenlenen organizasyonu izleyenler, müzik, dans ve tiyatro gösterileriyle keyifli vakit geçirdi.

Organizasyonda, Bosna Hersek'in tanınmış şarkıcılarından Dino Merlin'in yanı sıra, Şaban Şauliç ve Eldin Huseinbegoviç, Saraybosna Ulusal Tiyatro Opera Korosu, Parisli opera sanatçısı Nicolas Simea, Zagreb Ulusal Tiyatrosu bale ekibi de performans sergiledi.

Bu arada, geceye özel sahnelenen müzikalde, oyuncu Selma Ergeç de rol aldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler