YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zenginler emlaktan çıkıyor
Zenginler emlaktan çıkıyor
Zenginler emlaktan çıkıyor
26 Haziran 2008 / 21:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Yapılan araştırmaya göre Türkiye'de oturduğu ev hariç, 1 milyon doların üzerinde servete sahip 50 bin kişi var. Bu kişilerden 500'ünün serveti ise 30 milyon dolardan fazla.


Dünyanın önemli varlık yönetimi ve danışmanlık kuruluşlarından Merrill Lynch ve danışmanlık, teknoloji ve kaynak şirketlerinden Capgemini, Dünya Varlık Raporu'nu açıkladı. Rapor, Türkiye'deki varlık dağılımı ile ilgili de önemli çıkarımlarda bulunu-yor. Dünyada, oturduğu ev hariç, 1 milyon doların üzerinde mali büyüklüğe sahip kişilerin sayısı 2006 yılına göre yüzde 6 artarak 10,1 milyon kişiye ulaştı. Aynı dönemde ultra yüksek varlıklı kişilerin, yani 30 milyon doların üzerinde mali büyüklüğe sahip olanların sayısı da yüzde 8,8 artarak 103 bin 320 kişi oldu.


TOPLAMI 40,7 TRİLYON DOLAR


Yüksek varlıklı bireylerin toplam mali büyüklükleri ise 40,7 trilyon dolar oldu. Yapılan çalışmaya göre bu rakamın 15 trilyonu, ultra yüksek varlıklı kişilerin elinde bulunuyor. Önümüzdeki yıllara ilişkin öngörülerde bulunulan raporda, 2012 yılında 40,7 trilyon dolarlık mali büyüklüğün 59,1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Dünya genelindeki değişime bakıldığında ise en varlıklı nüfus artışında en büyük payı Hindistan, Çin ve Brezilya'nın aldığı görüldü.


EKONOMİ DÜZELDİ, SAYI ARTTI


Türkiye'deki yüksek varlıklı kişi sayısı 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17,5 artarak 50 bin kişiye ulaştı. Raporla ilgili açıklamalarda bulunan ve 2007 yılındaki bu artışta en önemli nedenin ihracatın hızlanması, ithalatın yavaşlaması, düşen enflasyon ve tasarruflar ile güçlenen TL olduğunu söyleyen Merrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Kubilay Cinemre, Türkiye'deki varlık artışının önümüzdeki dönemde sürmesini beklediklerini anlattı. Fakat bu konuda gerek yurtiçi gerekse yurtdışı kaynaklı bir takım sorunlar yaşandığını söyleyen Cinemre, politik ve ekonomik belirsizliğin yanında enflasyon oranlarındaki artışın da piyasalar üzerindeki baskıyı artırdığına dikkat çekti.


Türkiye'ye 2008'de 40 milyar dolar gelir


Türkiye'de Şubat-Mart 2007'de sadece gayrimenkul yatırımları için bir fon kurduklarını hatırlatan Merrill Lynch Türkiye Genel Müdürü Kubilay Cinemre, bir milyar dolarlık kapasitesi olan fonda şu anda kapasiteye yaklaşmış olduklarını anlattı. Yine sadece Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapmak üzere ikinci bir fon daha kurmayı düşündüklerini bildiren Cinemre yabancı sermaye ile ilgili şunları söyledi: Bu sene gelmesi gereken para, ilk 6 aydaki trendine göre devam ederse 40 milyar dolar civarında."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler