YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yenikent'teki kazı kazma kürekle sürüyor
Yenikent'teki kazı kazma kürekle sürüyor
Yenikent'teki kazı kazma kürekle sürüyor
13 Ocak 2009 / 12:44 Güncelleme: 13 Ocak 2009 / 00:00

"Ergenekon" soruşturması kapsamında yapılan arama kazılarında çok sayıda mühimmatın bulunduğu Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'ndeki ikinci kazı çalışmalarına yeniden başlandı. Ancak, kazı başladıktan bir süre sonra tarihi bir testi bulundu; bu nedenle çalışmalara kısa bir ara verildi.


Testi olay yeri inceleme ekipler tarafından poşete konularak inceleme yapılmak üzere götürüldü.


Bölgenin sit alanı olması nedeniyle bir süreliğine durdurulan kazı çalışmalarına kazma ve kürek yardımıyla yeniden başlandı. İş makinelerinin çalışması ise durduruldu.


Bölgede dedektörler ve köpeklerle hassas arama yapılırken, ASKİ'ye bağlı bir kamyon da kazı alanına gönderildi.Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Yenikent jandarma ekipleri, kazı yapılacak yeri emniyet şeridiyle çevirdi ve çevrede güvenlik önlemi aldı.


Bomba imha uzmanı polislerin de görev aldığı kazılar, saat 10.00 itibarıyla başlatıldı.


Kazı çalışması yapılacak yerin, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanlığı'nda görevli Yarbay Mustafa Dönmez'in ajandasındaki krokiden belirlendiği öğrenildi.


İş makineleriyle yapılan kazının gerçekleştirildiği alana giden yolda önlem alan jandarma trafik ekipleri, basın mensuplarının bölgeye girmesine izin vermiyor.


Kazı alanında Anadolu Ajansı ve TRT'nin çekim yapmasına izin veriliyor.


Zir Vadisi'ndeki Ermeni mezarlığı yakınındaki bir alanda yapılan kazı çalışmasında, bir çukur içerisinde 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği ve 800'den fazla G-3 piyade tüfeği mermisi bulunmuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler