YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yayınlayan site mahkeme kararıyla yasaklı
Yayınlayan site mahkeme kararıyla yasaklı
Yayınlayan site mahkeme kararıyla yasaklı
26 Mart 2008 / 12:01 Güncelleme: 26 Mart 2008 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan şüphelilerin ifadeleri PKK’ya yakın internet sitesinde yayınlandı. İfade Sorgu Zabıtları’nı tutukluların yanı sıra şüphelilerin avukatları da imzaladığı için basına nasıl sızdırıldığı net olarak bilinmiyor.


 “Ergenekon terör örgütüne üye olmak suçundan” şüpheli İP Partisi, Ulusal Kanal ve Aydınlık dergisi yöneticileri Doğu Perinçek, Serhan Bolluk, Mehmet Adnan Akfırat, Ferit İlsever ile eski rektör Kemal Alemdaroğlu’nun ifade sorgu tutanağı internette yayınlandı.


 ‘İfade Sorgu Zaptı’nın fotokopilerini yayınlayan site ise PKK terör örgütüne yakınlığı ile biliniyor. Terör örgütünün propagandasını yapmak suçlamasıyla Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) www.firatnews.com sitesine erişim mahkeme kararıyla yasaklanmıştı. Ancak ANF, www.firatnews.org adresinden faaliyetlerini sürdürüyor.


 İfade Sorgu Zaptı’ndaki bazı ifadeler gazetelerde yer almış fakat yayın yasağı sebebiyle gazeteler ve haber siteleri belgelerin orjinalini yayınlayamamıştı.


Şüphelileri suçlayıcı bir üslup kullanmaktan kaçınan ve daha çok şüphelilerin savunmalarını ara başlık olarak kullanan ANF’nin konu ile ilgili haberi ise şöyle:


 İşte Ergenekon'un sorgu zabıtları


İ STANBUL (24.03.2008)- Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan Doğu Perinçek, Ergenekon belgesini yazmakla suçlanıyor. İddiaya "Bu belge dikkatlice incelendiğinde benim karakterimle uslubumla ve müadelemle kesinlikle bağdaşmamaktadır" dedi. Perinçek, kendisi aleyhine ifade veren Tuncay Güven için ise "Homoseksüel" yorumunu yaptı.


 İP'lileri Tuncay Güven (doğrusu Güney) yaktı! Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklunun İşiçi Partisi yöneticilerine yönelik iddiaların bir çoğunu Tuncay Güven'in ifadeleri oluşturdu. İP'liler de buna karşılık Güven'inin hem CIA ajanı, hem de homoseksüel olduğunu iddia etti.


 ANF, İP yöneticileri ile Kemal Alemdaroğlu'nun nöbetçi hakimlikteki sorgu zabıtlarına ulaştı. Tutanaklarda, sanıkların "Ergenekon terör örgütünün üst düzey yöneticisi olmak ve devlete ait gizli bilgi ve belgeleri temin edip elinde bulundurmak" suçlarından soruşturuldukları belirtildi.


 HAKİMİN REDDİNİ İSTEDİLER


 Doğu Perinçek'in avukatları Mehmet Cengiz, Mehmet Nuri Ayterin ve Nusret Selam(doğrusu Senem), mahkemeden birkaç saat önce, Nöbetçi Hakimliğe başvurarak, Hakim Mehmet Özçelik'in davadan çekilmesini istediler. Avukatlar, Özçelik'in bir çok yerde İstanbul'da ve Ankara'daki adreslerde arama kararları, telefon dinleme kararları, diğer sanıkların tutuklanmaları kararları ile tarafsızlığını yitirmiş olduğu düşüncesinde olduklarını söylediler. Mahkeme, çekilme talebinin usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle reddetti.


 PERİNÇEK'İN İFADESİ


 Doğu Perinçek, savunmasında suçlamaları kabul etmezken, kendisiyle ilgili iddiaların hayal mahsulü olduğunu söyledi. Hakkındaki iddiaların kendi içinde bir çok çelişkisi olduğunu söyleyen Perinçek, "Bunlara örnek verecek olursak benim PKK'ya verilmek üzere Kuzey Irak'a TSK'nın 24 bin adet silahıyla ilişkili olduğum belirtilmektedir. Bu kadar silahın 120 ton yaptığı ve 12 tırla taşınabileceği dikkate alındığında gerçekle hiç ilişkisinin olmadığı anlaşılmaktadır" dedi.


 ERGENEKON BELGESİNİ BEN HAZIRLAMADIM


 Ergenekon belgesini kendisinin hazırladığı yönünde iddiaların bulunduğunu belirten Perinçek, "Bu belge dikkatlice incelendiğinde benim karakterimle uslubumla ve mücadelemle kesinlikle bağdaşmamaktadır. Ben İşçi Partisi'nin genel başkanıyım, bölücü terörle ve çetelerle sürekli savaş halinde oldum ancak ABD'nin CIA'nin ve iktidar partisi olan AKP'nin komplolarıyla bu tür suçlamalarla karşı karşıya kaldım" diye konuştu.


 ARAMALAR USULSÜZ


 Perinçek, İP Genel Merkezi'ne yapılan aramanın tamamen usulsüz olduğunu söyleyen Perinçek, "Burada bulunduğu söylenen belgelerin ya da CD'lerin bizzat bana dayandırılması suçun şahsiliği ilkesiyle bağdaşmamaktadır" dedi.


 TUNCAY GÜNEY HOMOSEKSÜELİM Mİ DEDİ


 Tuncay Güney isimli kişinin beyanlarında kendisinin homoseksüel olduğunu belirttiği söyleyen Perinçek, Güney'le ilgili şu iddialarda bulundu:


 "Tuncay Güney halen Amerika'nın verdiği 10 yıllık vizeyle Kanada'da Hahamlık yapıyor olması bu kişinin beyanlarına itibar edilmemesi için yeterlidir ve kendi içindeki çelişkiyi göstermektedir. Benim şu anda sanık olarak burada bulunmam bile benim yöneticisi olduğum iddia edilen örgütle hiçbir ilgim olmadığının kanıtıdır."


 Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz de Doğu Perinçek'in Susurluk hükümlüleri İntikam Tugayı kurucuları gibi kişilerle ve yapılarla mücadele ettiğini belirterek, "Dolasıyla müvekkilimin atılı suçu işlediğini hiç kimseye inandırmak mümkün değildir. Müvekkilimin aleyhine ifadesi bulunan Tuncay Güney bir yerel gazetede çıkan yazısında kendisine kimsenin dokunamayacağını belirttikten sonra müvekkilim aleyhine dayanak yapılan ifadesinin işkence altında alındığını belirtmektedir" dedi.


 ALEMDAROĞLU SUSTU


 Kemal Alemdaroğlu, ifadesinde, "Emniyet'te ve Savcılık'ta bana yöneltilen suçlamayla ilgil gizlilik kararı gerekçe gösterilerek bilgi verilmediği için suçlamaları kabul etmeyerek, susma hakkımı kullanıyorum" dedi.


 AKFIRAT'IN İFADESİ


 Sanıklardan Mehmet Adnan Akfırat, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek, şunları söyledi:


 "Hiçbir terör örgütüyle ve özellikle de Ergenekon terör örgütüyle ilgim yoktur, örgüt üyesi değilim, Devlete ait gizli belgeleri bulundurmadım, ben Ulusal kanalın yönetim kurulu üyesi olmamın yanında öneki ifadelerimde bahsettiğim bir çok kuruluşun başkanı ya da üyesiyim, benim şu ana kadar ki yazdığım kitaplar ve görüşlerim dikkate alındığında bir terör örgütü üyesi olduğum yönündeki iddialar tamamen siyasi bir komplodan ve safsatadan ibarettir. Ben de yakalandığı belirtilen belgeler de kesinlikle devletin gizli belgeleri değildir, gazeteci olduğum için mesleğimle ilgili herkeste bulunabilecek belgelerdir."


 SERHAN BOLLUK'UN İFADESİ


 Aydınlık Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk ise bu olayın siyasi bir komplo olduğunu belirterek, Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile ilgili yayın politikaları nedeniyle bu dosya ile irtibatlandırıldığını kaydetti.


 Tutanakları yayınlayan sitenin haberi ve fotokopileri için tıklayınız


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler