YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yalova'da, 4.8 büyüklüğünde deprem
Yalova'da, 4.8 büyüklüğünde deprem
Yalova'da, 4.8 büyüklüğünde deprem
12 Mart 2008 / 21:23 Güncelleme: 12 Mart 2008 / 00:00

Yalova'da, 4.8 büyüklüğünde deprem meydana  geldi.  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma  Enstitüsünün tespitlerine göre, saat 20.53'te, merkez üssü Çınarcık olan  4.8 büyüklüğünde, orta şiddette deprem meydana geldi. Deprem, İstanbul'da da hissedildi.


Merkez üssü Yalova Çınarcık olan 4.8 büyüklüğünde, orta şiddette deprem meydana geldi. Vatandaşlar büyük heyecan yaşadı. Telefonlar kısa süreliğine kilitlendi.


 Sarsıntı sonrasında İstanbul'da bir süreliğine telefonlar kilitlendi. Vatandaşlar büyük bir panik yaşadı. Deprem, İstanbul, Adapazarı, İzmit, Yalova ve Bursa'da da hissedilen deprem, vatandaşlar arasında korkuya neden oldu.


Resmi kaynaklardan ilk açıklama


Yalova Valisi Dr. Yusuf Erbay, merkez üssü Çınarcık olan 4.8'lik depremle ilgili olarak, şu ana kadar herhangi bir tahribat haberi almadıklarını belirtti. Depremin ardından gerekli birimlerin Kriz Merkezi'nde toplandığını, daha önce kurulan telsiz sistemiyle kente bağlı ilçe ve köylerle iletişime geçtiklerini söyledi. Depremin merkez üssü olan Çınarcık ve Yalova merkezde herhangi bir sorun olmadığı yönünde bilgi aldıklarını dile getiren Erbay, ''Şu ana kadar herhangi bir tahribat haberi almadık. Sadece vatandaşlarımız biraz korktular. Durumu takip etmeye devam ediyoruz'' diye konuştu.


Bursa ve Yalova sokağa döküldü


Yalova merkez, Bursa, İzmit, Adapazarı ve İstanbul'da da ciddi vir şekilde hissedilen deprem halkı sokağa döktü. Çınarcıklılar geceyi sokakte geçirecek. Yalova'nın Çınarcık ilçesinde saat 20.55'te meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki deprem, merkez üssü Çınarcık'ın yanı sıra Yalova merkez, Bursa, İzmit, Adapazarı ve İstanbul'da da hissedildi. Yalova'da halk depremin ardından sokaklara dökülürken, telefon hatları 10 saniye süren depremin ardından kilitlendi. Depremin ardından Çınarcık ilçesinde vatandaşlar sokaklara döküldü. İnsanlar evlerinin önünde otururken, bazıları ise sahildeki çay bahçelerinde toplandı. 17 Ağustos 1999 depreminin acısını unutamayan Yalova merkezde ana arterler insanlarla doldu.


Özellikle Fatih Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi'nde yoğunluk yaşandığı bildirildi. Çınarcık'ın yanı sıra Yalova ve Bursa merkezde de GSM hatlarında yüklenme sebebiyle kısa süreli kilitlenme yaşandığı öğrenildi. Çınarcık ilçesinde bir kriz merkezi oluşturularak hasar olup olmadığının araştırıldığı ifade edildi. Vatandaşların hava sıcaklığının 14-15 derece olması sebebiyle geceyi sokakta geçirecekleri öğrenildi.


 

 


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler