YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Washington'a sıcak mesajlar!
Washington'a sıcak mesajlar!
Washington'a sıcak mesajlar!
19 Temmuz 2008 / 08:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Nükleer programı sebebiyle İran'ın Amerika ile yaşadığı kriz Türkiye'nin arabuluculuğunda olumlu bir sürece girdi. İlk kez ABD'nin de katılacağı İran-AB müzakereleri bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde başlıyor.


Ankara zirveden önce her iki ülkenin üst düzey yöneticilerini ağırlayarak diyalog çağrısında bulundu. Önceki gün ABD Başkanı Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley dün de İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki Ankara'daydı. Washington'a sıcak mesajlar gönderen Muttaki, 'Uranyum zenginleştirme faaliyetinden vazgeçmeye hazır mısınız?' şeklindeki soruya önceki tutumlarının aksine olumsuz bir cevap vermedi; şekil olarak ABD'nin yaklaşımından memnuniyet duyduklarını, bu tavrın konunun içeriğine de yansıması durumunda uzlaşabileceklerinin altını çizdi. "Müzakereler bu şekilde devam ederse iyi bir sonuç çıkacağını umuyoruz." diyen Muttaki, Cenevre'deki toplantıdan umutlu olduklarını kaydetti. İranlı bakan, süreçteki katkıları için Türkiye'ye de teşekkür etti. Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise güvenin pekiştirilmesi konusunda diyaloğun önemine dikkat çekti.


Önceki gün ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'ı ağırlayan Ankara dün de İran Dışişleri Bakanı Muttaki'yi konuk etti. Muttaki, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yapıcı bir tutum sergiledi. Dünyanın da yakından izlediği toplantıda konuk bakan, "İran uranyum zenginleştirme faaliyetinden vazgeçmeye hazır mı?" şeklinde bir soruya önceki tutumlarının aksine olumsuz bir cevap vermedi. İranlı bakan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Süreç şekil olarak güzel ve ileriye dönük gelişmeleri kapsıyor. Umarım bu şekildeki iyiye gidiş, içeriğe de yansır. Müzakereler bu şekilde devam ederse iyi bir sonuç çıkacağını umuyoruz."


Manuçehr Muttaki, yeni müzakere sürecinin olumlu olduğunu vurgulayarak 6 ülkenin yazdığı mektupta da ortak bir anlaşmaya varılabileceğini bildirdi. Muttaki, "Yarınki (cumartesi) görüşmelerde, karşı taraftan İran uranyum zenginleştirmesini dondursun, BM yaptırımlarını donduralım teklifi gelirse İran nasıl yanıt verecek?" şeklindeki soru üzerine Türkçe olarak, "Acele etmeyin lütfen." cevabı verdi. Tahran yönetimi önceki açıklamalarında, nükleer programının dondurulmasının müzakereler için şart koşulmasına şiddetle karşı çıkıyordu. Amerikan temsilcisinin bugünkü müzakerelerde hazır bulunmasını olumlu bir adım olarak gören İranlı bakan, "Bahsettiğim 'şekille' ilgili gelişmeler açısından olumlu olarak değerlendiriyorum. Umarım, şekille ilgili bu olumlu yaklaşım içeriğe de yansır." diye konuştu. Ankara ile sürekli istişare halinde olduklarını hatırlatan Muttaki, "Türkiye'nin İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili yapıcı tutumuna teşekkür ediyoruz." dedi. Dışişleri Bakanı Babacan da Türkiye'nin nükleer sorunun diyalog yoluyla ele alınmasını desteklediğini tekrarladı. Babacan, Ankara'nın bu son paketi hazırlayan 6 ülkenin altısıyla da diyalog içinde olan ve bu konuları istişare eden bir ülke olduğunu hatırlattı ve son günlerde yoğun görüşmeler yaptığını dile getirdi. Ali Babacan, Türkiye'nin yaklaşımının açık olduğunu ifade ederek bunu şöyle özetledi: "Egemen, bağımsız her ülkenin barışçıl amaçlarla kullanılacak nükleer teknolojiye sahip olması en doğal hakkıdır, ancak bölgemizde nükleer silahlara da karşıyız. Bu konuyla alakalı güven unsurunun mutlaka pekiştirilmesi gerekiyor. Karşılıklı güvenin geliştirilmesi için diyalog ve istişare temel yöntem. Biz her temasımızda diyalog, diyalog, diyalog diyoruz." Bakan Babacan, İran'a ABD'li yetkili Hadley'den bir mesaj iletip iletmediği yönündeki soruya, "Bütün bu konuları kendi aralarında değerlendirip konuşacaklardır." cevabını verdi.


İki bakan, görüşmede ikili ilişkilerin çok iyi bir seviyede olduğu konusunda birleşti. Babacan ile Muttaki, iki ülkenin de bölgede barış, istikrar, refah istediğini ve bu yönde çalıştığını söyledi. Gelecek yıl, İran'la Türkiye arasında imzalanan kültür anlaşmasının 50. yılı olacağını hatırlatan Muttaki, gelecek yılı, "İran-Türkiye kültür yılı" olarak adlandırdıklarını bildirdi. Ankara, sorunun karşılıklı güven eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyor. Türk yetkililer, İran'a "Uluslararası toplumdaki endişeleri giderin. Nükleer programınızı şeffaf yürütün." çağrısı yapıyor. Amerika'ya ise, "Diyaloğa şans tanıyın, güce başvurmaktan kaçının." mesajı veriyor. ABD, İran'ın nükleer silah üretebileceğini iddia ediyor.


ABD bürosuna yeşil ışık


Muttaki, ABD'nin Tahran'da büro açmasına yeşil ışık yaktı. İranlı bakan, Tahran-Washington arasında doğrudan uçuşların başlaması için teklifte bulunduklarını hatırlatarak, "Bir süre sonra Amerika'nın Amerikan usulüyle medya aracılığıyla İran'da menfaat koruma bürosu açması yönünde bir girişimleri oldu. ABD'nin İran'da böyle bir büro açmasıyla ilgili ve uçuş konusuyla ilgili bir görüşme olabilir diye düşünüyorum." dedi.


Gözler, Cenevre buluşmasında


ABD'nin de ilk kez katılacağı İran-AB müzakereleri, İsviçre'nin Cenevre kentinde bugün başlıyor. Müzakereler öncesi bir açıklama yapan İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, toplantıya ABD'nin de katılmasının çözüme yönelik önemli bir gelişme olduğunu bildirdi. ABD'nin müzakere süresince takınacağı tavrın önemli olduğunu ifade eden Celili, "Yapıcı bir duruş sergiler ve eski hatalarını tekrarlamazlarsa görüşmelerde mutlaka ilerleme kaydedilir." dedi.


İranlı bakan Muttaki tercümanı düzeltti


Daha önce Ankara'da büyükelçilik yapan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, Ali Babacan ile düzenlediği basın toplantısında zaman zaman Türkçe konuştu. Konuk bakan, bir ara tercümana müdahale ederek ifadesini düzeltti. Muttaki, Babacan'ın yanı sıra dün ayrıca Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler