YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van’daki STK’dan Ermenilere dostluk eli
Van’daki STK’dan Ermenilere dostluk eli
Van’daki STK’dan Ermenilere dostluk eli
05 Aralık 2008 / 10:13 Güncelleme: 05 Aralık 2008 / 00:00

Van’daki Ermeni Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği ismini ‘Türk-Ermeni Araştırmaları’ olarak değiştirdi. Diyaloğa vurgu yapan dernek başkanı, ‘Aynı bahçede oynadığımız Ermeniler’i bize düşman ettiler’ dedi.


Van’da Birinci Dünya Harbi’nde Ermeni Çetelerinin Katliamına Uğramış Mağdurlar Derneği’nin (EÇKUM-DER) adı, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerdeki olumlu gelişmeler nedeniyle “Türk-Ermeni İlişkileri Araştırmaları Derneği” olarak değiştirildi. Dernek Başkanı İkram Kali, Türkiye-Ermenistan arasında başlatılan diyalog ve normalleşme sürecine dernek olarak kendilerinin de bir adım attığını belirterek, ‘Artık derneğimizin kapıları Ermenilere sonuna kadar açık. Biz bir adım attık. İkinci adımı da onlardan bekliyoruz’ dedi. Kali dernek yönetim kurulu, bilim kurulu, üyeler ile 1915 olaylarının mağduru Vanlı aileler arasında yapılan değerlendirme sonucunda yapılan isim değişikliğiyle dernek faaliyetlerinin yeni boyut kazanacağını belirtti.

KAPILARIMIZ SONUNA KADAR AÇIK

1915’te Ermenilerin emperyalist güçler tarafından kandırıldığını belirten Kali şunları söyledi: ‘Birlikte yaşadığımız komşularımız aynı bahçeden çiçek kopardığımız, aynı avluda çocuklarımızın oynadığı Ermenileri bize düşman ettiler. 1915’te Ermeniler kendi gelecekleriyle birlikte bizim de geleceğimizi mahvettiler. Biz bir adım attık. Kapımız Ermenilere sonuna kadar açık. İkinci adımı da onlardan bekliyoruz’

KATLİAM TANIĞININ ACI ANISI

Akdamar Kilisesi’nin açılışından önce Mutfyan’ı ziyaret ettiklerini belirten Kali sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Diasporanın tavrından incindiğimizi söyledik. O günlerde olumlu adımlar başlamıştı. Ermeni Televizyonundan muhabirleri katliama uğramış Vanlı ailelerden birinin evine misafir ettik. Çok şaşırdılar. Ailesi katledilen 80 yaşındaki Alettin Şen gözyaşları içinde onları ağırladı. Çay ikram etti yemek yedirdi. ‘Biz kinle nefretle büyümedik. Geçmişte çok büyük acılarımız var. Buna rağmen size kin duymuyorum’ dedi.

ORTAK BİR DİL YARATABİLİRİZ

Kali 1. Dünya Savaşı’nın acılarını anmaya devam edeceklerini belirterek ‘Öncelikle Ermenilerin ideolojik saplantıdan sıyrılarak sabır, iyi niyet ve güvenle geçmişleriyle hesaplaşması gerek. Bu şekilde birbirimizi daha iyi anlayabilir, geçmişteki dostluk ve acılardan ortak bir dil ve iklim yaratarak sorunları aşıp, çözüme katkıda bulunabiliriz.’’ diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler