YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ülkeyi ve şehri merak eden binlerce kişi Türkiye'y
Ülkeyi ve şehri merak eden binlerce kişi Türkiye'y
Ülkeyi ve şehri merak eden binlerce kişi Türkiye'y
05 Nisan 2008 / 09:59 Güncelleme: 05 Nisan 2008 / 00:00


Türkiye, 2007 Mevlânâ Yılı'nda yaptığı faaliyetlerin meyvelerini toplamaya başladı. Bu yılın mart ayında Mevlânâ Müzesi'ne gelen yabancı turist sayısında geçen yılın aynı ayına göre 11 kat artış sağlandı.


Yine bu yılın ilk üç ayında Mevlânâ Müzesi'ni gezen toplam turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 13 kat arttı. UNESCO'nun 2007 yılını "Mevlânâ Yılı" ilan etmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi 100 farklı şehirde Mevlânâ'yı tanıtan etkinlik düzenledi. Sema gösterilerinin yapıldığı, Mevlânâ'nın hoşgörü anlayışı ve eserlerinin tanıtıldığı bu etkinlikler karşılık buldu. Pek çok kişi adını bile duymadığı Hz. Mevlânâ hakkında bu programlarla bilgi sahibi oldu ve Mevleviliği öğrendi. Ünlü mutasavvıfı duyduktan sonra onun yaşadığı ülkeyi ve şehri merak eden binlerce kişi Türkiye'ye gelmeye başladı.


Geçen yılın mart ayında müzeyi 2 bin 150 yabancı turist ziyaret etti. 2008 yılının mart ayında ise bu rakam 11 kat artarak 24 bin 500'e ulaştı. Bu yılın mart ayındaki yerli turist sayısında da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 50 artış meydana geldi. 2007 yılının ilk üç aylık döneminde toplam 15 bin turisti konuk eden Mevlânâ Müzesi, bu yılın aynı döneminde 13 kat fazlasıyla toplam 202 bin turisti ağırladı. Mevlânâ Müzesi Müdürü Yusuf Benli, turist sayısındaki bu büyük artışın sevindirici olduğunu dile getirirken gelen misafirleri en iyi şekilde ağırladıklarını ifade ediyor. Mevlânâ Müzesi Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı, ayrıca İran'da Nevruz Bayramı dolayısıyla ilan edilen resmî tatil sayesinde Mevlânâ Müzesi'ne gelen İranlı turist sayısında da önemli artış yaşandığını söyledi.


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın inanç turizmi açısından merkez olduğunu Mevlânâ Müzesi'nin dünyanın sayılı müzeleri arasında yerini aldığını söyledi. Kültür ve turizm potansiyelinin tam olarak değerlendirilmesi halinde Konya'nın ülkede alternatif turizm merkezi olacağını belirten Akyürek, şu anda yılda 2 milyona yakın turistin geldiği Konya'ya, 2013 yılında 10 milyon ziyaretçi beklediklerini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler