YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üçok için tahliye kararı
Üçok için tahliye kararı
10 Haziran 2011 22:35
''Sahte çürük raporu'' davasının tutuklu sanıkları arasında bulunan hakim albay Ahmet Zeki Üçok'un tahliyesine karar verildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 sanıklı davanın bugünkü duruşmasında, tutuklu sanıklardan Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un tahliyesini kararlaştırdı.

Bu karara rağmen Üçok, 1 Haziran'da ''Balyoz Planı'' soruşturması kapsamında tutuklandığı için cezaevinden çıkamayacak.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklardan Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' suçundan 2 ile 6, ''4 kez nitelikli yağma'' suçundan 20 ile 30, ''54 kez nitelikli dolandırıcılık'' suçundan 102 ile 357 ve ''kamu görevini kötüye kullanmak'' suçundan 5 ile 10 yıl olmak üzere toplam 129 ila 403 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.  

İddianamede, ''suç örgütü kurduğu'' iddia edilen tutuklu sanık Murat Tugay Tepe için de albay Üçok ile aynı suçlardan ve ''fuhuş için aracılık ve yer temin etmek'' suçundan da toplam 134 ila 413 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor.    

Tutuksuz sanıklardan iş kadını Sibel Fatma Çarmıklı ve oğlu Murat Can Çarmıklı hakkında da ''suç örgütüne üyelik'', ''nitelikli yağma'' ve ''nitelikli dolandırıcılık'' suçlarından toplam 8 ila 17,5'ar yıl arasında değişen hapis cezası talep edilen iddianamede, tutuklu sanıklar Erdem Kılıç, Fehmi Suna, İsmail Es, Ömer Uçar, Tahir Mete Turan ve Taylan Özgür Düşko ile tutuksuz sanıklar hava Albay Ahmet Metin Kökenek, Kahriman Cömert, Aydın Atay, Didem Bektaş, Derya Aydoğan, Hayrullah Çelebi ve Mahmut Çelik'in de benzer suçlardan 1 ila 403 yıl arasında değişen çeşitli hapisle cezasına çarptırılması öngörülüyor.    

İddianamede, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, dizi film oyuncusu Engin Akyürek ve film yapımcısı İsmail Kılıçarslan'ın da bulunduğu 61 müşteki yer alıyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler