YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin sabırsızlıkla beklediği hızlı tren yol
Türkiye'nin sabırsızlıkla beklediği hızlı tren yol
Türkiye'nin sabırsızlıkla beklediği hızlı tren yol
02 Haziran 2008 / 12:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye'nin sabırsızlıkla beklediği hızlı trenin deneme sürüşleri bu ay başlayacak.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki deneme sürüşlerinde herhangi bir sorun çıkmazsa yıl içinde yolcu taşımacılığına başlayacaklarını bildirdi.


Türkiye'deki hızlı tren projelerinin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan TCDD Genel Müdürü Karaman, gelişmiş ülkelerde hızlı trene büyük önem verildiğini, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de hızlı tren çağına girmesi gerektiğini söyledi.


Türkiye'de de hızlı tren çalışmalarının öncelikle Ankara-İstanbul arasında başlatıldığını hatırlatan Karaman, "Şu ana kadar Ankara-Eskişehir etabını bitirdik. İkinci kısmın, Eskişehir-İstanbul arasının ihalesini yaptık ama bizi sıkıntıya sokan bazı hukuki sorunlar oldu. Biraz kredi görüşmeleri uzadı. Hedefimiz bu sene oraya da başlamak ve Ankara-İstanbul'u -proje süresi 24 ay ama 3 sene demek lazım- hızlı trenle birbirine bağlamak" diye konuştu.


Doğu - Batı hattı
 
Karaman, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi'nin altyapısının bitmek üzere olduğunu, üstyapısının da ihale edildiğini belirtti.


Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi'nin "İstanbul-Konya Hızlı Tren Projesi" diye de nitelendirilebileceğini kaydeden Karaman, "Bu projeye Eskişehir-Konya da denilebilir, Adapazarı-Konya da denilebilir. Onlar da her biri büyük şehirler. Bu bölgede 25 milyon nüfus yaşıyor" şeklinde konuştu.
 
"Üst yapı bittiğinde İstanbul-Ankara-Konya arasında hızlı tren işletmeciliğine başlayacağız" diyen Karaman, "Bu, Güney Kore'nin hızlı tren hatlarından daha büyük bir hat, Japonya'nın ise yarısı kadar bir hat olacak" dedi.


Ankara-Sivas hızlı tren hattının ihalesini de yaptıklarını belirten Karaman, "Ankara-Sivas arasının 2 saat olması planlanıyor. Ama bu hattın esas özelliği Doğu'yu Batı'ya bağlayacak bir hat olmasıdır. İstanbul'dan Sivas'a 5 saat olacak ya da Ankara-Sivas 2 saat olacak, oradan diğer şehirlere dağılım yapılarak hızlı tren yolculuğundan bütün vatandaşlarımızın faydalanması sağlanacak. Böylece İstanbul'un doğusu ile batısı birbirine yaklaşacak" ifadesini kullandı.
 
"İzmir - Bursa'yı birbirine bağlayacağız"


"Diğer hedefimiz ise İzmir ile Bursa'yı birbirine bağlamak" diyen Karaman, "Körfez Köprüsü yapılırken mutlaka demiryolu köprüsüyle birlikte yapmak lazım. Böylece İstanbul-Bursa, İstanbul-İzmir-Bursa birbirine bağlanacak. Dolayısıyla Bursa'yı da Ankara'ya kolayca bağlayacağız" diye konuştu.
 
Karaman, "Planlamaya göre, 2013 yılına kadar bu hatların yapılması lazım. Bunun çabası içindeyiz. Bu arada, bu işi iyi yapan Kore, Japonya, Almanya, İspanya, Fransa ile işbirliği içindeyiz. Türkiye'ye en yeni teknolojiyi getirmek istiyoruz" dedi.
 
Hızlı tren garları yakında
 
Karaman, hızlı tren işletmeciliğinin yapıldığı İspanya, Güney Kore ve Japonya'da tren istasyonlarının hayatın merkezi olarak görüldüğünü, insanların garlardaki sosyal yaşam alanlarına yoğun ilgi gösterdiklerini ifade etti.
 
Şehirlerde sadece garların 24 saat açık olduğunu, bunu farkeden ülkelerin garlara çok önem verdiğini belirten Karaman, "Biz de hızlı trenler devreye girerken Ankara'dan başlayarak modern garlar yapacağız. Ankara için proje ihalesine çıktık. Belediye ile imar açısından bir sıkıntımız yok. Koruma kurulları ile problemleri de çözeceğiz. Bu yıl Ankara Garı'nın yapım ihalesine çıkmayı planlıyoruz. Yap-işlet-devret ile yapacağız. Ankara Garı'nda hem otel, hem alışveriş merkezi, hem yolcu hizmetleri olacak" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler