YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de dünden bugüne yaşanan sınırötesi operas
Türkiye'de dünden bugüne yaşanan sınırötesi operas
Türkiye'de dünden bugüne yaşanan sınırötesi operas
22 Şubat 2008 / 18:53 Güncelleme: 22 Şubat 2008 / 00:00


Derleyen: Harun ÇETİN

 

Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki 3. Jandarma Taktik Alay Komutanlığı, dün akşam saatlerinde Irak sınırında PKK terör  örgütünün barındığı bölgeleri obüs topları ile bombardımana tuttu. Özellikle ilçeye yakın olan Kuzey Irak sınırındaki Zap ve Harkuk Kampı ile Rekkan, Berine, Zuyetkan bölgelerine, etkili havan ve obüs atışları yapıldı.

Bu arada, ilçeye çeşitli bölgelerden askeri ve lojistik sevkıyat da sürüyor. Sınır hattı boyunca Türkiye sınırı içinde bulunan ancak terör nedeniyle boşaltılmış olan Uzundere ve Kavuşak köylerine asker sevkıyatı yapılırken, karayolundan ulaşılamayan hâkim bölgelere helikopterlerle Türk askerleri konuşlandırıldı.

Çukurca'daki köy korucularının bir kısmı yol güvenliği sağlarken, bir kısmı da askeri birliklerle birlikte çeşitli bölgelerde görevlendirildi.

 


ERDOĞAN ABD'Lİ SENATÖRLERİ KABUL ETTİ


Erdoğan, sınır ötesi kara harekâtının ilk gününde ABD Senato heyetini kabul etti. Erdoğan görüşme için saat 11.00 sıralarında Başbakanlık Merkez Bina'ya geldi. Bu sırada gazeteciler sınır ötesi kara operasyonuyla ilgili Erdoğan'a soru yönelttiler ancak Erdoğan soruları yanıtlamadan binaya girdi.


Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Senatosu Dış İlişkiler Başkanı Joe Biden, Türkiye ziyareti kapsamında hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de Başbakan Erdoğan’la bir araya geldiklerini ve Pakistan ve Afganistan’a yaptıkları seyahat hakkında bilgi verdiklerini söyledi. Biden, “Şurası aşikar ki hem menfaatlerimiz hem de hedeflerimiz iki ülke arasında ortaktır. O yüzden de Türk hükümetine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi."FARKLILIKLARI YAPICI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜMLEYEBİLİRİZ"

ABD’li senatör John Kerry ise Türkiye’ye hem Irak hem de Afganistan konularında verdiği destek için teşekkür etti. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’ün Pakistan’daki seçimlerin yapıcı gerçekleşmesinde çok önemli bir rol oynadıklarını ifade eden Kerry, “Hem Karzai’yi hem Müşerref’i bir araya getirerek bölge sorunlarını hep birlikte tartışabilmelerine olanak sağlamışlardır. ABD ve Türkiye arasındaki ilişki son derece stratejik bir ilişkidir. Her iki ülkeyi ilgilendiren konularda beraber çalışmayı umuyoruz. Farklılıklarımız olduğu noktada da bunu yapıcı bir şekilde çözümleyebileceğimize güvenimiz tam” diye konuştu.

ABD’li diğer bir senatör Jhuck Hagel ise 2. Dünya Savaşından bu yana Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkilerin vazgeçilmez derecede önemli olduğuna işaret ederek, “21. yüzyılın zorluklarıyla mücadele ettiğimiz bu dönemde Türkiye ABD ilişkisi bu zorluklarla mücadelede daha da büyük bir rol oynayacaktır” dedi. ABD’li heyet soruları yanıtlamadı.


 


CUMHUBAŞKANI GÜL: HAREKAT RUTİN BİR SÜRECİN DEVAMİ


Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise, Yunanlı parlamenterler ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ı kabulünde, sınır ötesi kara harekatın 'rutin bir sürecin devamı' olduğunu söyleyerek, operasyonların süreceği sinyalini verdi.


 
Bakanlıktan çıkışta gazetelerin soruların yanıtlayan Ufuk Uras ve Yunanlı parlamenter Alexsandar Allavanos, görüşmede ağırlıklı olarak Türk-Yunan barışı, Ege'nin silahsızlandırılması gibi konuların görüşüldüğünü belirtiler.'Bakanın özellikle sınır ötesi operasyonla ilgili bir yorumu oldu mu?' şeklindeki soruya Uras, kısaca değinildiğini bakanın gülerek, 'rutin bir sürecin devamı' sözleriyle operasyonun süreceğini işaret ettiğini bildirdi.Uras, parlamentoda alınacak kararlarla bölgeye politik ve ekonomik çözümler getirmek gerektiğini söyledi.


 


Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, ''Terörün, ülkemizi ve sınırlarımızı tehdit etme potansiyeli tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar operasyonlar devam edecektir'' dedi. Ayrıca Başesgioğlu, TBMM'de gazetecilerin sınırötesi operasyona ilişkin sorularına cevap verdi. Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin hem kendi hukukundan hem de uluslararası hukuktan doğan haklarını kullandığını vurgulayan Başesgioğlu, şunları kaydetti:

''Silahlı kuvvetlerimizle devletimizin ilgili birimlerinin birlikte yürüttükleri, yönettikleri bir operasyondur. Bunlar daha önce de söylendiği gibi zaman zaman tekrar edecek, devam edecek. Ta ki terör, ülkemizi ve sınırlarımızı tehdit etme potansiyelini tamamen ortadan kaldırıncaya kadar operasyonlar devam edecektir. Tamamen terör örgütünün unsurlarına, barınaklarına yönelik bir harekettir. Sivil unsurlar tamamen bunun dışındadır.''


 

BAYKAL: HAREKAT ÖNEMLİ, SONUÇLANDIRILMALI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütüne yönelik olarak başlattığı sınır ötesi kara harekâtının çok önemli yeni bir aşama olduğunu belirterek, ''Bunu sonuçlandırmak zorundayız. Ameliyatı yaparken içerde parça bırakamayız. Çok kararlı, net şekilde bu konuyu sonuçlandırmak sorumluluğu içinde olmalıyız'' dedi.

Baykal, Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Özyürek, Onur Öymen ve Cevdet Selvi ile birlikte göreve bir süre önce başlayan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e kutlama ziyaretinde bulundu.


Deniz Baykal, basına kapalı yapılan görüşmenin ardından, Yargıtay'dan ayrılırken gazetecilerin TSK'nın terör örgütüne yönelik olarak başlattığı sınır ötesi kara harekatına ilişkin soruları yanıtladı.


''Kara harekâtının çok önemli bir yeni aşamayı işaret ettiğini'' ifade eden Baykal, ''Bizim buna başladıktan sonra sorunu nihai aşamasına getirinceye kadar bu konuda kararlı davranma zorunluluğumuz var. Eminim yetkililerimiz bunu en iyi şekilde değerlendirmişlerdir. Kara harekâtı adımını attıktan sonra sorun artık kalıcı bir biçimde gündemden çıkarılıncaya kadar ne gerekiyorsa onu yapmak zorundayız'' diye konuştu.


Türkiye'nin kara harekatı yapmak ve bunu dünyaya kabul ettirmek şansını elde ettiğini ifade eden Baykal, sözlerine şöyle devam etti:


''Bu şans olağanüstü bir şanstır. Bunun en etkili, en sonuç alıcı şekilde kullanılması zorunluluğu vardır. Bu fırsatı, bu şansı Türkiye en iyi sonucu alacak biçimde kullanmalıdır. Bir daha hangi şartlar altında, hangi koşullarda böyle bir durum ortaya çıkar... Uluslararası hukuk, Türkiye'nin haklılığının kabul görmesi, hava harekatı ile gerekli altyapının hazırlanması, bütün bunların bir daha gerçekleştirilmesi zorunluluğu inşallah ortaya çıkmaz, böyle bir durum da kendisini göstermez. O nedenle bunu sonuçlandırmak zorundayız. Ameliyatı yaparken içeride parça bırakamayız. Çok kararlı çok net şekilde bu konuyu sonuçlandırmak sorumluluğu içinde olmalıyız.''


BAHÇELİ: HAREKATA DESTEK VERİYORUZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), sınır ötesi harekatına destek verdiğini ifade ederek, ''TSK unsurlarının, Kuzey Irak'ta geçici bir süre için konuşlandırılmasına ve güvenlik bölgesi oluşturulmasına gerek olduğu ortadadır'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, TSK'nın dün akşam Irak'ın kuzeyine yönelik başlatığı kara harekatının Türk milleti için büyük bir gurur ve sevinç kaynağı olduğunu belirtti.


Harekata katılan TSK mensuplarına, Allah'ın yardımcı olmasını ve harekatın en kısa sürede başarıyla tamamlanmasını dileyen Bahçeli, terör örgütünün Kuzey Irak'ı, son beş yıldır Barzani ve peşmergelerin himayesinde, Türkiye'ye karşı harekat ve lojistik üssü olarak kullandığını ifade etti.


Bu süre içerisinde bölgeye kara unsuru içeren askeri harekatın siyasi gündemde sürekli tartışıldığını, ancak son birkaç ay içinde sınırlı hava harekatı dışında bu yönde bir adım atılmadığını ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:


''Bu bakımdan, AKP iktidarı dönemindeki bu ilk kara harekatı, geçikmiş de olsa önemli bir adım teşkil etmektedir. Bu konuda yapılan açıklamalardan harekatın kapsamı, hedefleri ve süresi bakımından sınırlı olacağı anlaşılmaktadır.


PKK terör örgütünün Kuzey Irak'tan gerçek anlamıyla tasfiye edilebilmesinin, sözde yönetici kadrosu başta olmak üzere militan kadrolarının teslim olmalarının sağlanmasına ya da etkisiz hale getirilmelerine; terör eylemlerini sürdürme imkan, kabiliyet ve iradelerinin yok edilmesine ve lojistik altyapı imkanlarının çökertilmesine bağlı olduğu açıktır.


Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin terör örgütüne sağladığı himaye ve desteğin de son bulması bu konuda büyük önem taşımaktadır.


PKK'nın, bu bölgeden geriye dönüşü olmayacak şekilde sökülüp atılması için geniş çaplı bir askeri harekata Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Kuzey Irak'ta geçici bir süre konuşlandırılmasına ve güvenlik bölgesi oluşturulmasına gerek olduğu ortadadır.''


Bahçeli, TBMM'nin 17 Ekim 2007 tarihinde bu amaçla hükümete gerekli yetki ve izni verdiğini hatırlatarak, ''Bu gerçekler karşısında, AKP hükümetinin PKK'yı tasfiye etme nihai hedefinin gereklerini bütün unsurları ve icaplarıyla yerine getirmesi ve harekatın askeri ve siyasi amaçlarının buna uygun olarak belirlenmesi Türk milletinin ortak beklentisidir'' dedi.


ZEBARİ: BÜYÜK BİR HAREKAT DEĞİL

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde terör örgütüne yönelik kara harekatının "büyük bir harekat olmadığını" söyledi.

Zabari yaptığı açıklamada, "Irak sınırından sadece birkaç yüz Türk askerinin içeri girdiğini" belirtti.


Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesine gerçekleştirdiği harekatın başarıya ulaşabilmesi için hükümet olarak ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirterek, ''Türk Silahlı Kuvvetlerine buradan tebriklerimizi, teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Onlarla gurur duyuyoruz'' dedi.

Çiçek, ''(Türk Silahlı Kuvvetleri) Zor kış şartları altında bugün ülkenin güvenliği, birliği, dirliği için bu operasyonları sürdürmektedir'' diye konuştu.

Sınır ötesi harekat konusunda, TBMM'den hükümet olarak, yetki aldıklarını anımsatan Çiçek, şunları söyledi:
''Alınan bu yetki çerçevesinde hükümet olarak da bunun gereğinin ifası için Türk Silahlı Kuvvetlerine bir direktif verildi. Dolayısıyla bir süreden beri Kuzey Irak'ta sürdürülen bu operasyonlar, TBMM'den alınan yetki ve hükümetin verdiği direktifler çerçevesinde sürdürülmektedir. Bu operasyonların hedefi, daha ilk günden ifade ettiğimiz gibi, doğrudan doğruya PKK terör örgütüdür ve onun barındığı yerlerdir. Bizim oradaki sivil halkla en ufak bir problemimiz yok. Ne Irak'ın kuzeyindeki ne Irak'ın güneyindeki ya da ortasındaki insanlarla Türkiye'nin herhangi bir derdi yok. Onlar bizim kardeşlerimizdir. Birçok acı ve tatlı hatırayı birlikte paylaştık, paylaşıyoruz. Dolayısıyla dost ve kardeşlerimize karşı bizim kati suretle art niyetimiz olamaz. Bu harekat, tümüyle, doğrudan doğruya PKK terör örgütüyle ilgilidir. Herkes, bütün dünya kamuoyu biliyor ki Türkiye'yi rahatsız eden bu terör örgütü, Kuzey Irak'ta yuvalanmaktadır, eğitimlerini orada yapmaktadır, lojistik imkanlar oradan sağlanmaktadır. Sonra sınırları geçmek suretiyle Türkiye içerisinde, Türkiye'nin bütünlüğüne, huzuruna, barışına karşı kanlı eylemler ortaya koymaktadır. İşin bu noktaya gelmemesi için Türkiye olarak biz, geçmişte elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik. Herkese durumu anlatmaya çalıştık. Herkesin bu kanlı eylemlerin durdurulması noktasında bir çabanın, gayretin içerisine girmesini istedik. Ama buna karşılık, geçmişte maalesef arzu ettiğimiz netice hasıl olmadı.''

ÇİÇEK: 'KARARLILIĞIMIZ SÜRECEK
    
Türkiye'nin terörle mücadelede kararlı olduğunu vurgulayan Çiçek, ''Bunu herkesin çok iyi bilmesi lazım ve bunun altını da kalın çizgilerle çiziyoruz. Türkiye, kendi güvenliğini sağlamak noktasında üzerine düşeni her ne pahasına
olursa olsun kararlılıkla sürdürecektir ve bu kararlılığımız devam ediyor. Ta ki
bu bela ülkemizden, hatta bölgemizden uzaklaşıncaya kadar'' diye konuştu.

Çiçek, Türkiye'nin belli bir süreden beri sürdürdüğü bu operasyonların, devletin ilgili tüm kurumlarıyla yakın bir istişare, dayanışma ve görüş birliği içinde yapıldığını belirtti.

Cemil Çiçek, ''Dolayısıyla bu harekatın başarıya ulaşabilmesi için hükümet olarak elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir an evvel bu operasyonlardan başarıyla çıkması için bize düşen neyse onu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin zor kış şartları altında ülkenin güvenliği, birliği ve dirliği için bu operasyonları sürdürdüğünü belirten Çiçek, ''Türk Silahlı Kuvvetlerine tebriklerimizi, teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Onlarla gurur duyuyoruz'' diye konuştu.


BBC, Türk askerlerinin Irak sınırını geçtiğini belirtmişti, Genelkurmay'ın açıklamasında ise kuvvetlerin en kısa zamanda yurt içine döneceğini söylediğine dikkat çekti.

Ayrıca BBC, Türk kuvvetlerinin aylarca sınır bölgesinde yığınak yaptığını belirterek, Genelkurmay'ın kuvvetlerinin Kuzey Irak'ta barınan 'Kürt asileri'ne karşı bir operasyon yürütmek üzere sınırı geçtiğini bildirdiğini kaydetmişti.

Genelkurmayın açıklamasında kuvvetlerin hedeflere ulaşılmasından sonra geri çekileceğini söylediğine işaret edilen haberde, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'in Perşembe geç saatlerinde BBC muhabirine 'büyük bir operasyonun farkında olmadığını söylediğine de dikkat çekti.


 


AB: AŞIRI GÜÇ KULLANILMAMALI


AB ise 'Türkiye'nin savunma hakkı vardır ama aşırı güç kullanılmamalı' şeklinde açıklama yaptı.


 


Türk Silahla Kuvvetleri'nin (TSK) PKK terör örgütüne yönelik başlattığı kara operasyonu ile Irak'a sıfır noktada bulunan bölgelerde hareketlilik hız kazandı.Şırnak'ın Bestler Deresi, Hakkari'nin Şemdinli ve Çukurca ilçesinde de askeri hareketlilik yaşanırken, Şemdinli ilçesinden Irak sınırına doğru helikopterlerle asker sevkıyatı başladı. Derecik beldesinden askerleri alarak havalanan helikopterler sınıra doğru yöneldi. Şemdinli ilçesinden Irak sınırına doğru hava ve karadan askeri hareketlilik devam ediyor. Helikopterlerin özel eğitilmiş komandoları Irak sınırına taşıdığı belirtildi.

Öte yandan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine yakın olan ve Irak sınırında bulunan PKK terör örgütüne ait Avaşin, Zap kamplarının Derecik beldesinden kalkan helikopterler tarafından bombalandığı bildirildi.İlçe merkezinde sık görülmeye başlanan savaş uçakları ve çıkardığı sesler vatandaşların panik yaşamasına neden oldu.


 


HAREKAT İLK DEĞİL


Türkiye, Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü PKK/Kongra-Gel’e yönelik dün hava destekli olarak karadan başlatılan sınır ötesi operasyon öncesi 10’larca kez havadan ve karadan sınır ötesi operasyon düzenledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), terör örgütüne yönelik sınır ötesi operasyonları arasında dikkati çeken operasyonların ilki 2 Eylül 1992’de havadan ve karadan Irak sınırları içerisindeki PKK kamplarına karşı başlattığı yoğun harekat oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 27 Ekim’de teröristlere karşı Hantur Dağı’nda başlattığı harekatta 100 terörist öldürüldü. Türkiye ile Irak’ın kuzeyi arasında stratejik öneme sahip Sinhat Boğazını 29 Ekim’de ele geçiren TSK, burada çıkan çatışmalarda 90 teröristi etkisiz hale getirdi. Irak’ın kuzeyindeki terör üssü Haftanin kampı ise 31 Ekim’de Türk askerinin kontrolüne geçti.

Güvenlik kuvvetlerinin Güneydoğu ve Kuzey Irak’ta 10 Ekim 1993’te başlattığı operasyonlarda 41 terörist ölü ele geçirildi. Diyarbakır’dan 30 Kasım’da havalanan 16 savaş uçağı da kuzey Irak’ın 10 kilometre içinde bulunan 9 terör örgütü kampını bombaladı. Operasyonda 40’ın üzerinde terörist öldürüldü. Irak sınırındaki Üzümlü Jandarma Karakolunu 13 Aralık 1993’te basmak isteyen terörist grubun tuzağa düşürülerek 30 teröristin öldürülmesinin ardından operasyonlar Irak’ın kuzeyinde sürdürüldü. Bu operasyonlarda da 100 terörist etkisiz hale getirildi. Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye sızmak isteyen terör örgütü PKK’nın konvoyunu 18 Aralık’ta bombalayan Türk savaş uçakları, terör örgütüne 200 civarında kayıp verdirdi. 20 Aralık’ta Irak’ın kuzeyine geçen dağ komandoları ise 27 teröristi etkisiz hale getirdi. Türk savaş uçakları 28 Ocak 1994’te PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki en önemli üslerinden Zeli Kampını bombaladı. Bu harekatta da 100 terörist öldürüldü. Savaş uçakları, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki Zeli Kampını 18 Mayıs’ta, Mezi bölgesini 26 Temmuz’da, 3 Ağustos’ta da Irak’ın kuzeyini bombaladı. Bu harekatlarda 300’e yakın terörist öldürüldü.
     
1995’TEKİ ÇELİK HAREKATI

TSK, 35 bin personelin katılımıyla Irak’ın kuzeyine 21 Mart 1995’te "Çelik Harekatı"nı başlattı. Irak’ın kuzeyine düzenlenen sınır ötesi harekatta, 3 bin PKK’lı çember altına alındı. 200’ü öldürüldü, 8 er şehit oldu, 11 er yaralandı. TSK, harekat kapsamında 23 Mart’ta Haftanin kampını kuşatırken, buradaki çatışmalarda 89 PKK mensubu ölü ele geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı, Çelik Harekatının ardından yaptığı değerlendirmede, 2 trilyon 800 milyar liraya mal olan harekat sırasında 555’i ölü olmak üzere 568 teröristin ele geçirildiğini açıkladı.
      Sıcak çatışmanın sona erdiği Kuzey Irak’ta Kanimasi, Mergasor ve Barzan bölgesinde kontrolü ele geçiren Türk askeri birlikleri, 9 Temmuz’da 6 terörist daha öldürdü. Bu harekatta öldürülen terörist sayısı ise 127 oldu.
     

1996’DAKİ "TOKAT OPERASYONU"


Irak’ın kuzeyinde başlatılan "Tokat Operasyonu" kapsamında da 14 Haziran 1996’ta 90 terörist ölü olarak ele geçirildi. Operasyonları sürdüren TSK, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki en büyük kamplarından Bote’yi 21 Temmuz’da savaş uçaklarıyla vurdu. Irak’ın kuzeyindeki Sinat,

Avagöze, Birkiavdal, Elagiş ve Haftanin bölgelerindeki terörist kampları 25 Temmuz’da bombalanırken, Kuzey Irak sınırında 8 Ekim’de yapılan operasyonlarda ise 118 terörist öldürüldü, 11 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Operasyonları aralıksız sürdüren TSK, Irak’ın kuzeyindeki Sinath bölgesine ise 30 Aralık’ta operasyon başlattı. Sinath bölgesine düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen terörist sayısı 72 olarak açıklandı.
     
ÇEKİÇ, ŞAFAK VE SÜPÜRME HAREKATLARI

TSK, 15 Mayıs 1997’de başlatılan "Çekiç Harekatı"nın ilk gününde ise Sarıkavaklar’da 30 teröristi ele geçirildi. Bu operasyonda ölü ele geçirilen terörist sayısı da bin 817’ye ulaştı. Ekim ayında gerçekleştirilen "Şafak Harekatı"nda da 816 terörist etkisiz hale getirildi. 5 Aralık’ta da Irak’ın kuzeyinde bazı kamplara yerleşerek kış mevsimini geçirmeye hazırlanan teröristlere karşı "Süpürme Harekatı"na başlanıldı.

GÜN GÜN SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

Bugüne kadar gerçekleştirilen operasyonlar şöyle:

15 Ağustos 1986: Türk savaş uçakları, Irak sınırını aşarak teröristlerin sığınaklarını bombaladı.

4 Mart 1987: Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, Irak topraklarında sınırlı bir harekat yaptı. Teröristlere ait kamp, depo ve sığınaklar bombalandı.

25 Ekim 1991: Terör örgütü PKK, Hakkari’nin Çukurca ilçesi yakınlarındaki 3 jandarma karakoluna saldırdı. 17 er şehit oldu.

Teröristlere karşı sınır ötesi operasyon başlatıldı.

30 Ağustos 1992: Teröristler İran’dan sızıp, Alan Karakoluna saldırdı.
Askerlerin anında karşılık vermesi üzerine 43 terörist öldürüldü. TSK’nın sınır ötesi operasyonunda da 100’den fazla terörist öldürüldü.

2 Eylül 1992: TSK, havadan ve karadan Irak sınırları içerisindeki PKK kamplarına karşı yoğun bir harekat başlattı.

7 Ekim 1992: TSK’ya bağlı savaş uçakları, Irak’ın kuzeyinde bulunan Hakurk ve Durji kamplarına saldırı düzenledi.

27 Ekim 1992: Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teröristlere karşı Hantur Dağı’nda başlattığı harekatta 100 terörist öldürüldü.

29 Ekim 1992: Türkiye ile Irak’ın kuzeyi arasında stratejik öneme sahip Sinhat Boğazı, TSK’nın eline geçti. Çatışmalarda 90 terörist öldürüldü.

31 Ekim 1992: TSK, Irak’ın kuzeyindeki terör üssü Haftanin kampını ele geçirdi.

10 Ekim 1993: Güvenlik kuvvetlerinin Güneydoğu ve Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği operasyonlarda 41 terörist ölü ele geçirildi.

30 Kasım 1993: Diyarbakır’dan havalanan 16 savaş uçağı, kuzey Irak’ın 10 kilometre içinde bulunan 9 terör örgütü kampını bombaladı. Operasyonda 40’ın üzerinde terörist öldürüldü.

13 Aralık 1993: Irak sınırındaki Üzümlü Jandarma Karakolunu basmak isteyen terörist grup tuzağa düşürüldü. Çatışma sırasında 30 terörist öldürüldü. Irak’ın kuzeyinde sürdürülen operasyonlarda öldürülen terörist sayısının 100 olduğu bildirildi.

18 Aralık 1993: Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye sızmak isteyen terör örgütü PKK’nın konvoyunu Türk savaş uçakları bombaladı. Sayıları yaklaşık 200 civarında olan teröristlere büyük kayıp verdirildi.

20 Aralık 1993: Kuzey Irak’a geçen dağ komandoları 27 teröristi öldürdü.

28 Ocak 1994: Türk savaş uçakları, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki en önemli üslerinden Zeli Kampını bombaladı. 100 teröristin öldüğü bildirildi.

18 Mayıs 1994: TSK’ya ait savaş uçakları, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki Zeli Kampını bombaladı. Yüzlerce militanın yok edildiği bildirildi. Hakkari, Bingöl ve Kahramanmaraş’taki operasyonlarda da 52 terörist öldürüldü.

26 Temmuz 1994: TSK’ya bağlı uçaklar, Kuzey Irak’taki Mezi bölgesinde yaptığı hava harekatında 70 PKK’lıyı öldürdü.

3 Ağustos 1994: TSK’ya bağlı savaş uçakları, sınır ötesi hava harekatında 120’den fazla teröristi imha etti.

21 Mart 1995: TSK, 35 bin personelin katılımıyla Irak’ın kuzeyine "Çelik Harekatı" başlattı. Terör örgütü PKK’nın 23 kişilik "mobil timi" yakalandı.

22 Mart 1995: Irak’ın kuzeyine düzenlenen sınır ötesi harekatta, 3 bin PKK’lı çember altına alındı. 200’ü öldürüldü, 8 er şehit oldu, 11 er yaralandı.

23 Mart 1995: Harekatta kapsamında Haftanin kuşatıldı. 89 PKK militanı daha ölü ele geçirildi.

15 Nisan 1995: Irak’ın kuzeyine düzenlenen harekatın 26. gününde 11 asker şehit düştü.

19 Nisan 1995: Çelik Harekatında terör örgütü PKK’nın kullandığı mağaralarda 4.5 ton uyuşturucu ele geçirildi.

25 Nisan 1995: TSK’nın Irak’ın kuzeyine giren 35 bin personelinden 20 bininin geri çekildiği bildirildi. Operasyondan dönen 20 bin asker, 30 Nisan’da dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından törenle karşılandı.

2 Mayıs 1995: Genelkurmay Başkanlığı, Çelik Harekatının 43 gününü değerlendirdi. 2 trilyon 800 milyar liraya mal olan harekat sırasında 555’i ölü olmak üzere 568 terörist ele geçirildi.

9 Temmuz 1995: Sıcak çatışmanın sona erdiği Kuzey Irak’ta Kanimasi, Mergasor ve Barzan bölgesinde kontrolü ele geçiren Türk askeri birlikleri, 6 terörist daha öldürdü. Bu harekatta öldürülen terörist sayısı 127’ye ulaştı.

14 Haziran 1996: Irak’ın kuzeyinde sürdürülen ve "Tokat Operasyonu" olarak adlandırılan operasyonda 90 terörist öldürüldü, 6 asker şehit oldu.

21 Temmuz 1996: Türk Hava Kuvvetleri, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki en büyük kamplarından Bote’yi vurdu.

25 Temmuz 1996: Irak’ın kuzeyindeki Sinat, Avagöze, Birkiavdal, Elagiş ve Haftanin bölgelerindeki terörist kampları bombalandı.

8 Ekim 1996: Kuzey Irak sınırında yapılan operasyonlarda, 118 terörist öldürüldü, 11 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

30 Aralık 1996: Irak’ın kuzeyindeki Sinath bölgesine operasyon başlatıldı.

1 Ocak 1997: Sinath bölgesine düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen terörist sayısı 72’ye yükseldi.

14 Mayıs 1997: TSK, Irak Kürdistan Partisi’nin isteği üzerine Kuzey Irak’a girdi.

15 Mayıs 1997: "Çekiç Harekatı"nın ilk gününde Sarıkavaklar’da 30 terörist ele geçirildi.

28 Mayıs 1997: Sınır ötesi operasyonda ölü ele geçirilen terörist sayısı bin 817’ye ulaştı.

13 Haziran 1997: Çekiç Harekatına katılan bazı zırhlı birlikler çekilmeye başladı.

20 Eylül 1997: OHAL Bölge Valisi Aydın Arslan, son 95. ayda yapılan operasyonlarda 4 bin 546’sı ölü 5 bin 333 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

1 Ekim 1997: Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 361’e ulaştı.

13 Ekim 1997: Irak’ın kuzeyinde yürütülen "Şafak Harekatının" birinci aşaması sona erdi. Görevini tamamlayan birliklerden ilki yurda döndü. Ölü ele geçirilen terörist sayısı 816’ya ulaştı.

5 Aralık 1997: Irak’ın kuzeyinde bazı kamplara yerleşerek kış mevsimini geçirmeye hazırlanan teröristlere karşı "Süpürme Harekatı" başladı.

13 Nisan 1998: Terör örgütü PKK’nın iki numaralı adamı Şemdin Sakık ile kardeşi Arif Sakık, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığının "Yarasa Operasyonu" ile yakalanıp, Türkiye’ye getiridi. 20 Mayıs 1999’da Sakık ile kardeşi, ölüm cezasına çarptırıldılar.

29 Nisan 1998: TSK, 39 bin 500 personelle operasyon başlattı. 3 günde 77 PKK’lı öldürüldü.

16 Şubat 1999: Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan, Kenya’nın Başkenti Nairobi’den, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonla yakalanarak, Türkiye’ye getirildi.

26 Temmuz 1999: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Irak’taki hedeflerin sıfır hatayla Türk savaş uçakları tarafından bombalandığını bildirdi.

16 Aralık 2007: TSK, Irak’ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı’nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefleri, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının katıldığı hava harekatı ve karada konuşlu ateş destek vasıtalarıyla vurdu. ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 teröristin etkisiz hale getirildi.

22 Aralık 2007: Irak’ın kuzey kesiminde öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedefler; Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vuruldu.

26 Aralık 2007: TSK, Irak’ın kuzeyinde uzun süreden beri izlediği büyük bir terörist grubun, Zap bölgesinde bulunan 8 adet mağara ve barınaklarda kışı geçirmeye hazırlandığının tespit edilmesinin ardından, sabah saatlerinden itibaren, söz konusu terörist gruba ait hedefleri etkili bir nokta operasyonu ile vurdu.

15 Ocak 2008: Irak’ın kuzeyindeki Zap-Şivi, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından, 15 Ocak 2008 günü icra edilen hava harekatı ile etkili olarak vuruldu.

4 Şubat 2008: Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları, Irak’ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefleri, 04 Şubat 2008 günü saat 03.00’den itibaren icra edilen etkili bir hava harekatı ile vurdu.

21 Şubat 2008: Türk Silahlı Kuvvetleri; yurt içindeki operasyonlarına devam ederken, Irak’ın kuzeyinde üslenmiş PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmek maksadıyla, saat 10.00-18.00 arasında, belirlenen hedefleri karada konuşlu uzun menzilli silahlar ve Hava Kuvvetlerine mensup uçaklar ile etkili bir şekilde vurdu. Başarıyla icra edilen ateşle taarruzdan sonra, saat 19.00’dan itibaren Hava Kuvvetleri ile desteklenen bir sınır ötesi kara harekatı başlatıldı.

 GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler