YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye artık çözüm merkezi
Türkiye artık çözüm merkezi
Türkiye artık çözüm merkezi
15 Temmuz 2008 / 18:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Son yıllarda dış siyasette aktif bir politika sergileyen Türkiye, tüm büyükelçilerini Türk dış politikasını masaya yatırmak ve geleceğini tartışmak üzere Ankara'da topladı.


İlk kez düzenlen 'beyin fırtınası'na yurt dışında görevli büyükelçiler, daimi temsilciler ve merkezde görevli 150'den fazla büyükelçi katlıyor. 4 gün sürecek "Türk Dış Politikası, Yönelimler ve Öncelikler" başlıklı konferansın geleneksel hale getirilmesi planlanıyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan açılış konuşmasında Türkiye'nin son dönemde yürüttüğü çok boyutlu aktif politikaya dikkat çekti. Babacan, diplomasinin temel görevlerinden birinin Türkiye'yi gelecekte uluslararası alanda meydana gelmesi muhtemel gelişmelere karşı bilinçli kılmak ve hazırlamak olduğunu ifade ederek konferansın bu amaç doğrultusunda gerçekleştiğine işaret etti. Babacan konferansın amacının "serbest tartışma ortamında görüş alışverişinde bulunmak ve çeşitli konularda merkez ile dış teşkilatlar arasında eş güdümü daha etkili ve verimli kılmak" olduğunu kaydetti.


Konferans büyükelçilerin Bakan Babacan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı. Babacan Anıtkabir özel defterine ulu önder Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış' yaklaşımının Türk dış politikasının temelini oluşturduğunu yazdı. Ali Babacan, Türkiye'nin gerek bölgesinde gerekse uluslararası alanda barış ve istikrarın hâkim olması için yoğun çaba sarf ettiğini vurguladı. Bakan Babacan Bilkent Oteli'ndeki açılış konuşmasında ise Türkiye'nin AB tam üyeliğine verdiği önemi tekrarladı. AB'ye tam üyelik hedefinin devlet politikası olduğunu vurgulayan Babacan, "Bu süreçte Türkiye üzerine düşeni yapacak ve reformlarını sürdürecektir. Hükümetimizin bu konudaki kararlılığında en ufak bir değişiklik yoktur." dedi. Başmüzakereci Babacan, AB'den ahde vefa beklediklerini belirtirken Türkiye'ye karşı ayrımcılık yapılmaması ve AB üyesi ülkelerden gelen mesajların tutarlı ve teşvik edici nitelikte olması istedi.


Türkiye artık çözüm merkezi


Dışişleri Bakanı Babacan Türkiye'nin çevresindeki gelişmeleri izlemek ve tepki vermekle yetinmediğini sorunların çözümüne yönelik somut yapıcı adımlar attığına dikkat çekti. Babacan şöyle konuştu: "İzlediği etkin politikalar sayesinde Türkiye son yıllarda bölgede uyuşmazlığın çözümüne yönelik diplomatik faaliyetler bakımından bir merkez olmaya başlamıştır." Bakan Babacan bu çalışmalara Lübnan'daki siyasi krizin aşılması Filistin-İsrail görüşmeleri, Pakistan-Afganistan diyaloğunun geliştirilmesi ve Suriye ile İsrail arasında aracılı görüşmelerin başlamasını örnek gösterdi.


Bakan Babacan Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçildiği takdirde izlenecek hareket tarzını da şöyle sıraladı: BM reform sürecine destek verilecek, yoksulluğun azaltılması yönünde çalışılacak, uluslararası siyasi krizleri çıkmadan önlemeye çalışılacak, bunun mümkün olamadığı durumlarda uyuşmazlıkların güce başvurmaksızın barışçı yollardan çözümü için canla başla mücadele edilecek. Irkçılık ve ayrımcılığın önlenerek farklı din ve toplumlar arasında diyalog teşvik edilecek.


Hariciye'nin yükü artıyor


İsrail-Suriye arasında dolaylı barış görüşmelerini başlatarak dünyanın dikkatini çeken Türkiye, çok boyutlu dış politikasını geliştirmenin yollarını arıyor. Günümüzde uluslararası ilişkilerin seyrettiği dinamik şartlarda Ankara, statik ve tek parametreli bir politika yürütmeyi mümkün görmüyor. Türk dış politikası için çok boyutlu ve çok kulvarlı bir yapının en uygun seçenek olduğu belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar Türkiye'nin ilgi alanına giren dosyaların ve dolayısıyla çalışmaların her geçen gün arttığını vurguluyor. Bakanlık daha önce buna benzer bölgesel toplantılar yapıyordu. Ancak dün başlayan konferans ilk kez gerçekleşiyor. Dünyanın önde gelen küresel aktörleri ABD ve Rusya benzer toplantıları yıllık düzenli olarak yapıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler