YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuğcu, 'darbe baskısı'nı yalanladı
Tuğcu, 'darbe baskısı'nı yalanladı
Tuğcu, 'darbe baskısı'nı yalanladı
18 Nisan 2008 / 19:09 Güncelleme: 18 Nisan 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Tuğcu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplantı nisabının 367 olması gerektiği yolundaki karardan önce, 'baskı gördü' iddialarını açıkladı.


Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Tülay Tuğcu, başkanlık yaptığı dönemde, ''Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplantı nisabıyla ilgili karar öncesinde ne bir komutan ne bir asker ya da sivil kişiden ima dahi gelmediğini'' belirtti.

Tuğcu, yazılı bir açıklama yaparak, bir süredir çeşitli gazetelerde, ''Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplantı nisabının 367 olması gerektiği yolundaki karardan önce, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı ile telekonferans yoluyla konuşulduğu ve istedikleri gibi karar verilmezse darbe yapılacağı biçiminde, mahkemenin tehdit edildiğine'' ilişkin iddiaların yer aldığını ifade etti.

Tuğcu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Dönemin mahkeme başkanı olarak böyle bir olayın kesinlikle muhatabı olmadığım gibi ne bir komutan ne bir asker ya da sivil kişiden bu yönde değil tehdit, ima dahi gelmemiştir. Anayasa Mahkemesi üyeleri, önlerine gelen davaları her zaman ve her koşulda hukuka ve vicdani kanaatlere göre, her türlü etkiden uzak olarak karara bağlarlar. Bundan kuşku duyulmamalıdır.''


İlişkili haber için TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler