YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trabzon'a 10 bin silah ruhsatı verilmiş
Trabzon'a 10 bin silah ruhsatı verilmiş
Trabzon'a 10 bin silah ruhsatı verilmiş
29 Şubat 2008 / 08:47 Güncelleme: 29 Şubat 2008 / 00:00

Hrant Dink’in İstanbul’da öldürüldüğü günlerde, Trabzon Valisi olan Hüseyin Yavuzdemir, önceki gün TBMM’deydi. İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde oluşturulan Meclis Hrant Dink komisyonu, bilgisine başvurdu.  Cinayetin Trabzon’da planlanması ve hemen herkesin böyle bir eylem yapılacağından bilgisi olmasına rağmen Yavuzdemir, ‘’Ben bilmiyordum, Emniyet müdürü de bilgi vermedi’’ diyerek şaşırttı.


Komisyonda tartışılan konulardan biri de Trabzon’da verilen silah ruhsatlarıydı.  Yavuzdemir bu şehirde, 9 Eylül 2004 ile, 29 Ocak 2007 tarihleri arasında toplam 870 gün görev yaptı. Trabzon, son yıllarda sarsıcı asayiş olayları ile anılan bir kent oldu. Şimdilerde ise Türkiye’nin en başarlı valilerinden biri olan Nuri Okutan sayesinde sakin…

Trabzon, son 6 yıldır, can güvenliği gerekçesiyle verilen silah ruhsatlarında da tüm iller arasında ilk sırada yer alıyor. Yasa uyarınca mesleği gereği silah alanların haricinde, ‘’Can güvenliği nedeniyle silah taşıma ruhsatı" verilmesi, Valilerin onayını gerektiriyor.  2000’den 2003 yılı başına kadar Trabzon Valisi olan Adil Yazar, can güvenliği nedeniyle üç yılda toplam 1014 kişiye silah taşıma ruhsatı verdi. 2003 başında görevi devralan Aslan Yıldırım’ın verdiği ruhsat sayısı ise sadece 173 adet.

10 BİN SİLAH RUHSATI VERİLMİŞ
Ardından Hüseyin Yavuzdemir göreve geliyor. 2004 yılında can güvenliği nedeniyle 289 silah ruhsatı imzası atıyor. 2005 yılında ise gelmiş geçmiş tüm valilerin rekorunu kırıp bin 228 kişiye ruhsat veriyor. Daha sonraki yıllarda da rakamlar katlanıyor. Trabzon, son yıllarda verdiği silah ruhsatları ile, Türkiye’nin en büyük ili İstanbul’u bile katlamış durumda. İstanbul’da son 6 yılda yaklaşık 2 bin 500 kişiye can güvenliği nedeniyle silah ruhsatı verilirken, Trabzon’un verdiği sayı 3 bine ulaşmış. Asker, polis ve diğer kamu görevlilerine verilen bin 500 civarındaki taşıma ruhsatı ile, toplam 5 bin bulundurma ruhsatını da dahil ederseniz, kısa sürede 10 bin kişinin silahlandığı Trabzon’un yanına hiçbir il yanaşamıyor.


Hüseyin Yavuzdemir, TBMM’de ‘’Neden bu kadar çok silah ruhsatı verildiği’’ sorusuna ise ‘’Milletvekilleri rica etti, geri çevirebilir misiniz?’’ diye cevaplıyor. Yavuzdemir’in görev yaptığı 870 günlük sürede, Meclis’te 8 Trabzon milletvekili yer aldı. CHP’li Akif Hamzaçebi ve Şevket Arz’ın dışında AKP’li Asım Aykan, Mustafa Cumur, Aydın Dumanoğlu, Cevdet Erdöl, Kemalettin Göktaş ve Nafiz Özak…GAZETEPORT
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler