YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Töre cinayetine 40 türlü indirim
Töre cinayetine 40 türlü indirim
Töre cinayetine 40 türlü indirim
05 Haziran 2008 / 07:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Evden kaçan kız kardeşini kaçtığı kişiyle birlikte öldüren Okan Taş'a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra tahrik indirimi, iyi hal inidirimi ve takdir indirimi yapıldı


Fatih'te, evini terk eden kız kardeşi Hülya Taş ve birlikte kaçtığı Ömer Karaboğa’yı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Okan Taş, toplam 38 yıl dört ay hapis cezasına çarptırıldı. Cinayete karıştığı iddia edilen diğer altı kişiyse beraat etti.


Ömer Karaboğa ve Hülya Taş geçen yıl haziran ayında Eminönü Meryem Ana Kilisesi önünde ağabey Taş tarafından öldürülmüştü. Olayı araştıran savcılık, cinayete ailenin azmettirdiği ihtimali üzerinde durmuş ve hazırlanan iddianamede Taş ve diğer altı kişi hakkında 'kasten kan gütme saikiyle adam öldürmek ve adam öldürmeye azmettirmek, suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti.


Davanın karar duruşması dün İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Okan Taş ile tutuksuz yargılanan altı sanık katıldı. Son sözü sorulan Taş, pişman olduğunu söyledi.


Altı sanığın delil yetersizliği nedeniyle beraatine hükmeden mahkeme, sanık Taş'a, kız kardeşi Hülya Taş'ı 'tasarlayarak öldürdüğü' gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Sanığın kız kardeşinin Ömer Karaboğa'yla gönül rızasıyla kaçtığını öğrendiğini ve hiddetin etkisi altında suçu işlediğine hükmeden mahkeme cezayı önce 24 yıl hapse çevirdi. Mahkemedeki iyi hali ve takdiri indirim nedenleri göz önüne alınarak, cezası altıda bir oranında indirilen sanık Okan Taş'ın, sonuçta bu suçtan 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Heyet, Karaboğa'nın öldürülmesiyle ilgili de sanığa önce 'tasarlayarak öldürmekten' ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Sonra takdiri indirimler nedeniyle bu cezayı da 17 yıl 6 ay hapise düşütrdü. Sanık Taş'a ruhsatsız silah bulundurmak suçundan ise 10 ay hapis ve 375 YTL adli para cezası verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler