YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tolon ve Eruygur'a örtülü ödenek sorgusu
Tolon ve Eruygur'a örtülü ödenek sorgusu
13 Ocak 2010 07:53
Ergenekon savcıları, Şener Eruygur döneminde örtülü ödenekten nereye harcandığı tespit edilemeyen 7.5 milyon liranın izini sürüyor.

Emekli Orgeneral Şener Erguyur'un Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı dönemde nereye harcandığı tespit edilemeyen 'örtülü ödenek'le ilgili yürütülen soruşturmada dün önemli bir gelişme yaşandı. Soruşturma kapsamında önceki gün Ergenekon Savcılarından Fikret Seçen tarafından tedavi gördüğü hastanede sorgulanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün ifadeleri doğrultusunda İstanbul'da 10, Ankara'da ise bir adres için arama kararı çıkarıldı.

Eruygur ve Tolon bekleniyor

Dün bu adreslere giden polis ekipleri örtülü ödenekle ilgili belge ve doküman araması yaptı. Soruşturmayla ilgili olarak bugün emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ile emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un aralarında bulunduğu 5 kişinin Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek ifade vermeleri bekleniyor.

7.5 milyon lira kayıp

Ergenekon silahlı terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) murakıpları ve Maliye Bakanlığı kontrolörleri tarafından "örgütün finans kaynakları"na yönelik incelemenin büyük kısmı geçtiğimiz haftalarda tamamlanmıştı. Eruygur'un, 2 yıllık komutanlığı döneminde, örtülü ödenekten yaptığı 13 milyon liralık harcamanın 7.5 milyon liralık kısmının beş şahsın hesabına geçirildiği ve Eruygur'a yakın şahıslara aktarılan 7.5 milyon liranın nerede kullanıldığı saptanamamıştı.

Rapor Başbakanlık’ta

BDDK murakıpları ve Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri, örtülü ödenekten tüzel kişilere yapılan ödemelerin ayrıntılarının araştırılması için hazırladıkları raporları İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’na göndermişti. Bu gelişme üzerine 11 ayrı yerde arama emri verildi.

KIZI İNTİHAR ETMEK İSTEDİ

Ergenekon savcılarının talebi üzerine nöbetçi ağır ceza mahkemesinin verdiği kararla Levent Ersöz’ün tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi’ne giden Terörle Mücadele ekipleri, burada yaklaşık 3 saat süren bir arama gerçekleştirdi. Arama sırasında hastanede bulunan Levent Ersöz’ün kızı Fulya Ersöz intihar girişiminde bulundu. Jiletle bileklerini keserek intihar girişiminde bulunan Fulya Ersöz, gazetecileri görünce “İnsanların onurları gururları var. İnsanları ne hale getirdiniz. Savcı Öz’den şikayetçiyim” diye bağırdı.

MATKAPLA DUVARLAR DELİNDİ

Levent Ersöz’ün Ankara Konutkent’teki evine giden Terörle Mücadele polisi, yaklaşık 5 saat süren bir arama yaptı. Arama isteğinde bulunan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılarının, arama yapacak ekiplerden evde gizli bölme olup, olmadığının dikkatle araştırılmasını istedikleri öğrenildi. Bu kapsamda evdeki bazı duvarların matkapla delinerek arkasında gizli bölme kontrolü yapıldı. Levent Ersöz’ün kayın validesine ait olduğu iddia edilen İstanbul Üsküdar’daki bir evde yapılan arama  gece geç saatlere kadar sürdü.

Ulviya da arandı

Levent Ersöz’ün firari olduğu dönemde yanında olduğu iddia edilen Azeri uyruklu Ulviya Seremova’nın Ankara’daki evinde de arama yapıldı. Levent Ersöz’ün eşi Muzaffer Ersöz’den boşanmak için avukatına vekalet vermesinin ardından Muzaffer Ersöz intihar girişiminde bulunmuştu. Kızı Fulya Ersöz de “Babam Ulviya ile evlenmek için annemden boşanmak istiyor” demişti.

eleştiri
 // ariel_aron.cohen@hotmail.com
bir parlementer galiba bülent arınçtı allah yüzümüze bakmışta bu komutanlarla bir savaşa girmemişiz dedi... başbuğ göreve gelirgelmez ergenekonu cezaevinde ziyaret ettirdi bir muvazaf subaya. insan ister istemez düşünüyor egenekon nereee ergenekonun bağlantı kurduğu diğer yasadışı terör grupları nere ve koskocaman türkiyenin göz bebeğisi ordusu tsk sı nere? bunu masumane bir ziyaret olarak gösterme bağlantısı kurabilene aşkolsun... saygılar...
16 Ocak 2010 12:55
gerçekler
 // acı
MOSSAD-ERGENEKON-PKK-GLADİO(ÖZEL HARP) .Türkiyede ortak hareket ediyorlar. DEMİREL VE KOÇ savcılar tarafından sorguda suçlulara sorulmaya başlandı.iyi şeyler olacak. (RAUF ATİLLA POLAT-HABERX-VE ŞAMİL TAYYAR-STAR GAZETESİ-YAZILARI ÇOK ÖNEMLİ.REŞADİYE VE BİRÇOK KATLİAMA IŞIK TUTUYOR....
13 Ocak 2010 19:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler